Ból gardła jest powszechnym objawem chorobowym, który może się dodatkowo nasilać podczas przełykania. Wyróżnia się ból gardła ostry i przewlekły. To dolegliwość, która może się pojawiać o każdej porze roku. Na bolące gardło można stosować różne domowe sposoby, mające na celu łagodzenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, jednak w wielu przypadkach konieczna okazuje się wizyta u lekarza. Dobierze on leki na ból gardła dostosowane do poważniejszego stanu pacjenta. Jakie są przyczyny bólu gardła i jak walczyć z tym przykrym objawem najskuteczniej? Sprawdzamy!
Najczęstsze przyczyny bólu gardła
Ból gardła może obejmować całe gardło lub być bardziej nasilony po jednej stronie. Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje. Zakażenie górnych dróg oddechowych jest zwykle wywoływane przez wirusy, a rzadziej przez bakterie lub grzyby. W przypadku infekcji wirusowej oprócz bólu gardła u pacjenta mogą się pojawiać również inne objawy, takie jak katar i kaszel czy podwyższona temperatura ciała.
Za ból gardła mogą również odpowiadać czynniki środowiskowe, do których zalicza się suche powietrze lub dym papierosowy. Poza tym do dolegliwości przyczynia się niejednokrotnie alergia. Ból gardła może się także wiązać ze spożywaniem w nadmiarze alkoholu lub narażeniem na częste zmiany temperatur, a nawet mieć związek z nadmiernym obciążaniem głosu. Inną przyczyną bólu gardła może być choroba refluksowa, przy której dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Bólem gardła mogą się również objawiać niektóre nowotwory.
Leki na ból gardła – co stosować, by zwalczyć dolegliwości?
Z bólem gardła najczęściej walczy się objawowo, czyli stosując środki redukujące nasilenie tej przykrej dolegliwości. Przy bolącym gardle pomocne mogą się okazać leki na ból gardła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym czy miejscowo znieczulającym. Można też stosować preparaty nawilżające śluzówkę gardła, które dodatkowo powlekają ją specjalną warstwą ochronną. Tego typu leki na bolące gardło szybko łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, przynosząc pacjentowi ulgę i ułatwiając mu codzienne funkcjonowanie. Na rynku są dostępne różne rodzaje leków na gardło – w tym te w postaci tabletek do ssania, sprayów do gardła czy płynów do płukania gardła. Jeśli natomiast ból gardła jest silny lub utrzymuje się długotrwale, warto go skonsultować z lekarzem, gdyż wówczas konieczne może się okazać stosowanie preparatów o silniejszym działaniu lub leków działających przyczynowo (na przykład antybiotyków w przypadku bakteryjnej infekcji gardła).
Domowe sposoby na bolące gardło
Oprócz leków na ból gardła pomocne mogą się okazać różne domowe sposoby. Jednym z nich są płukanki roztworem soli: należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody, a powstały roztwór wykorzystać do płukania gardła. Pomocne bywa również płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku czy kory dębu – produkty te wykazują działanie przeciwzapalne i szybko przynoszą ulgę w bólu. W przypadku bolącego gardła poleca się też picie ciepłego mleka z miodem – miód hamuje rozwój wirusów, bakterii oraz grzybów, a przy tym działa łagodząco i powlekająco. Nie zaleca się jednak dodawania miodu do zbyt gorącego płynu, ponieważ wówczas traci swoje cenne właściwości.
Artykuł sponsorowany