W obecnych czasach niezwykle ważne jest zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ludzie na całym świecie zdają sobie sprawę, że dbanie o te właśnie aspekty życia jest bardzo istotne, aby zapewnić sobie dobrą egzystencję. Jednym z elementów, o którym często zapominamy, jest mobilność ruchowa naszego ciała. Czym ona jest? Jakie mogą być przyczyny jej ograniczenia? Czy mobilność ruchowa jest ważna w codziennym życiu? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, jakie są najlepsze ćwiczenia na polepszenie swojej mobilności.
Mobilność ruchowa – czym jest?
Mobilność ruchowa to zdolności osoby do swobodnego poruszania się oraz wykonywania codziennych czynności ruchowych. Jest to kluczowy aspekt zdrowia fizycznego i obejmuje szereg elementów, takich jak: elastyczność, siła mięśni, koordynacja, równowaga oraz wytrzymałość. Mobilność ruchowa jest istotna w wielu aspektach życia, np. codziennych aktywnościach, takich jak wstawanie z łóżka, chodzenie czy schylanie się, w pracy, a zwłaszcza w zawodach wymagających fizycznej aktywności oraz w aktywności rekreacyjnej – sporcie, tańcu czy jakimkolwiek hobby, które wymaga ruchu. Niedostateczna mobilność ruchowa może prowadzić do różnych negatywnych skutków zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Dlatego tak ważne jest dbanie o codzienny ruch.
Jakie mogą być przyczyny ograniczenia mobilności ruchowej?
Obecne czasy pokazują, że w codziennym życiu brakuje nam ruchu. Wiele osób wybiera komunikację miejską czy swoje auto, aby przedostać się w wybrane miejsce, natomiast odrzuca możliwość spaceru czy jazdy na rowerze. Widoczne jest już nawet w mniejszych miejscowościach, gdzie korki są już dość powszechne. Brak ruchu może być pierwszą przyczyną ograniczenia mobilności ruchowej. Dodatkowo życie w pośpiechu, natłok obowiązków i coraz częstsza praca w pozycji siedzącej także mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Wolny czas także wolimy spędzać w dość mało aktywny sposób, siedząc na kanapie i oglądając serial czy czytając książkę na fotelu. Jeśli jednak zdecydujesz się na regularne ćwiczenia lub uprawianie jakiegoś sportu, ale Twoja mobilność ruchowa jest mocno ograniczona, to owy wysiłek może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego też ta sfera życiowa jest niezwykle ważna dla każdego człowieka.
Kto może być narażony na brak aktywności fizycznej?
Istnieje kilka grup osób, które są szczególnie narażone na codzienny brak aktywności fizycznej. Kogo można do nich zaliczyć?
●Osoby pracujące zdalnie – praca na home office może być korzystna w wielu aspektach, lecz na pewno nie dla naszej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że praca umysłowa może być równie wyczerpująca co fizyczna, co oznacza, że osoba pracująca zdalnie może po wykonanych obowiązkach nie mieć ochoty na aktywność fizyczną.
● Kobiety w ciąży i po porodzie – druga grupa osób to kobiety w ciąży oraz po porodzie. Jeśli kobieta ćwiczyła przed zajściem w ciążę, to powinna kontynuować, oczywiście w mniejszym stopniu i pod nadzorem lekarza, swoją aktywność fizyczną. Jednak wiele z nich całkowicie rezygnuje ze sportu przez te dziewięć miesięcy oraz w trakcie połogu.
● Dzieci – z roku na rok zauważyć można, że dzieci coraz bardziej niechętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, a ich hobby to granie na komputerze lub konsoli. Dlatego też nikogo obecnie nie dziwi, że niektóre dzieci mają naprawdę znikomą aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. kiedy idą do szkoły czy przedszkola. Z tego też powodu coraz liczniejsza liczba maluchów ma problem z otyłością i innymi problemami zdrowotnymi.
● Seniorzy – ostatnią grupą osób, która narażona jest na brak aktywności fizycznej w ciągu dnia, są seniorzy. Oni z kolei często nie mają siły oraz zdrowia, aby utrzymywać odpowiedni poziom aktywności.
Oczywiście, jeśli nie będziemy się ruszać w ciągu dnia, to będzie to niosło za sobą spore konsekwencje, takie jak otyłość, choroby układu naczyniowego, cukrzyca czy słabsze stawy i mięśnie.
Czy mobilność ruchowa jest ważna w codziennym życiu?
Mobilność ruchowa jest jak najbardziej istotna w codziennym życiu. Dlaczego? Poniżej znajdziesz kilka powodów!
● Samodzielność – odpowiednia mobilność ciała pozwala przede wszystkim na bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie, wchodzenie po schodach, robienie zakupów czy sprzątanie domu. Dzięki mobilności ruchowej każdy z nas może prowadzić niezależne życie.
● Zdrowie fizyczne – regularny ruch i ćwiczenia pomagają w utrzymaniu zdrowia mięśni, stawów i kości. Zapobiegają one także wielu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca czy osteoporoza.
● Zdrowie psychiczne – poprawna mobilność ruchowa ma również wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Może przede wszystkim redukować stres, poprawiać nastrój i zwiększać poziom energii. Mobilność ruchowa umożliwia nam uczestniczenie w różnych aktywnościach społecznych, co może przeciwdziałać izolacji i depresji. Osoby, które dbają o swoją mobilność, są świadome, że nie są zależne od kogoś innego, co sprawia, że są spokojniejsze.
● Jakość życia – dobra mobilność wpływa na ogólną jakość życia. Osoby, które mają odpowiednią mobilność ruchową, mogą brać udział w różnych formach rekreacji i aktywności społecznych, co w znaczącym stopniu przyczynia się do ich satysfakcji życiowej.
● Zapobieganie urazom – utrzymanie mobilności pomaga w zapobieganiu upadkom i różnym urazom, a dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Silne mięśnie i elastyczne stawy poprawią również równowagę i koordynację.
● Rehabilitacja i powrót do zdrowia – po różnego rodzaju urazach i operacjach, mobilność jest kluczowym elementem rehabilitacji. Regularne ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.
Podsumowując, jak możesz zauważyć, mobilność ruchowa jest niezwykle ważna w utrzymaniu zdrowia, samodzielności i ogólnego dobrostanu w codziennym życiu.
Ćwiczenia na mobilność – poznaj je!
O swoją mobilność ruchową można dbać przede wszystkim poprzez wprowadzenie do swojego codziennego życia odpowiednich ćwiczeń i innych aktywności fizycznych. Co należy robić, aby zwiększyć i polepszyć swoją mobilność?
● Rolowanie – jest to forma automasażu, który wykonywany jest z wykorzystaniem wałka zrobionego z twardej pianki lub za pomocą piłki do tenisa. Rolowanie swojego ciała pobudza włókna kolagenowe i powięzi oraz niweluje obecne w mięśniach napięcie. Ta aktywność może być także bardzo istotnym elementem bardziej wymagającego treningu, ponieważ pobudzi ona mięśnie do pracy. Po ćwiczeniach natomiast rolowanie może sprawić, że mięśnie odpowiednio się rozluźnią. Jeśli będziesz się regularnie rolować, to zwiększysz zakres ruchomości swoich stawów, obniżysz poziom stresu i zmniejszysz dokuczający ból mięśni.
● Stretching – każdy nasz trening funkcjonalny powinien składać się także ze stretchingu, czyli z rozciągania. To pomoże dobrze przygotować się do większego wysiłku fizycznego oraz odpowiednio go zakończyć. Stretching jest również doskonałym sposobem na zwiększenie swojej mobilności ruchowej. Nie wymaga on kupowania różnego sprzętu, a jedynie wolnej przestrzeni, dzięki czemu możesz go wykonywać w domu czy w ogrodzie. Naprawdę bardzo łatwe ćwiczenia rozciągające Twoje ciało mogą pomóc w zwiększeniu zakresu ruchomości stawów i dobrze rozciągnąć przykurczone mięśnie. Oczywiście warto w codziennym życiu stosować zarówno stretching dynamiczny, czyli taki, w którym ruchy wykonywane są dynamicznie i szybko w ramach dostępnego dla mięśni zakresu, jak i statyczny, który polega na utrzymywaniu rozciągniętej pozycji ciała przez kilkadziesiąt sekund i wracanie do pozycji wyjściowej.
● Ćwiczenia z gumą – do treningu mobility często wykorzystywane są gumy oporowe, które pozwalają na zastosowanie siły zewnętrznej działającej na nasze stawy. Dzięki gumom siły te pozwalają na wykonanie ruchów w stawie, których nasze ciało nie byłoby w stanie wykonać z powodu więzadeł ograniczających te ruchy. Wyróżnić można trakcję, czyli odsunięcie od siebie powierzchni stawowych, kompresję – zbliżenie się do siebie powierzchni stawowych oraz translację, która polega na przesunięciu powierzchni stawowych względem siebie. Takie ćwiczenia pozwalają na, można powiedzieć “odklejenie” się powierzchni stawowych, co spowodowane jest kompresją i spiętymi więzadłami. Ćwiczenia z gumą można śmiało łączyć z rolowaniem i stretchingiem, osiągając mocny efekt treningu mobility.
● Inne ćwiczenia – oczywiście oprócz stretchingu, rolowania oraz ćwiczeń z gumą, wyróżnić można inne ćwiczenia, takie jak pozycja kanapowa, otwarcie klatki piersiowej czy pozycja psa z głową w dół oraz w górę. Pierwsze ćwiczenie polega na klęknięciu i ułożeniu jednej z nóg w ten sposób, aby grzbiet stopy przylegał do ściany. Druga noga natomiast powinna być zgięta w kolanie w 90 stopniach, a stopa opierać się o podłogę. Ręce unieś wysoko ponad głowę i próbuj wyciągnąć je jeszcze wyżej, zepnij pośladki. Po kilkunastu sekundach zmień nogi i powtórz ćwiczenie. Kolejne ćwiczenie to otwarcie klatki piersiowej, które jest niezwykle istotne w treningu mobility. Stań twarzą do rogu stykających się ze sobą ścian, unieś wysoko ręce i ułóż dłonie na ścianach. Jedną nogę wysuń naprzód, natomiast drugą przesuń w tył. Spróbuj kiwać się do przodu, otwierając klatkę piersiową. Nasza ostatnia propozycja to znajoma większości ludzi, pozycja psa z głową w dół lub w górę. Ułóż stopy na ziemi w odległości bioder i połóż się na podłodze. Następnie oprzyj o powierzchnię w tej samej odległości dłonie i unieś swoje ciało do góry tak, aby pośladki były najbardziej uniesione. Głowę skieruj w dół, a piętami spróbuj dotknąć podłogi. Następnie przejdź do pozycji psa z głową w górę – nogi w odcinku piszczelowym i częściowo udowym oprzyj o podłogę, wyprostuj ręce, na których uniesiesz barki i wyprostuj głowę.
Te proste ćwiczenia z całą pewnością pomogą Ci w zwiększeniu swojej mobilności ruchowej, więc nie czekaj i już dziś rozpocznij swoją przygodę z treningiem mobility.
Jakie mogą być zalety treningu mobility?
Trening mobility, czyli trening mający na celu poprawę mobilności ruchowej, ma wiele zalet. Poniżej znajdziesz kilka z nich!
● Zwiększona elastyczność – regularny trening mobility może pomóc w odpowiednim rozciągnięciu mięśni oraz ścięgien, co znacząco zwiększa zakres ruchu w stawach.
● Poprawa postawy – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pracując na mobilnością, można poprawić postawę swojego ciała. Lepsza postawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, szczególnie w okolicach kręgosłupa, szyi i ramion.
● Zmniejszenie ryzyka kontuzji – jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobra mobilność ruchowa sprawia, że znacząco zmniejsza się ryzyko wszelkich kontuzji, których możemy doświadczyć zarówno w codziennych aktywnościach, jak i podczas uprawiania sportu.
● Poprawa wydajności sportowej – dodatkowo dobra mobilność pozwala na znacznie bardziej efektywne i płynne ruchy, co może także poprawić Twoje wyniki sportowe w innych dyscyplinach.
● Szybsza regeneracja – ćwiczenia mobility mogą przyspieszyć proces regeneracji mięśni po intensywnych treningach, zmniejszając równocześnie zakwasy oraz bóle mięśniowe.
● Zwiększenie świadomości ciała – trening mobility wymaga skupienia na wykonywaniu precyzyjnych ruchów i kontrolowania oddechu, co zwiększa świadomość całego ciała i poprawia świadomość pozycji swojego ciała w przestrzeni.
● Lepsza równowaga i koordynacja – oczywiście regularne ćwiczenia mobilnościowe pomagają także w poprawie równowagi i koordynacji ruchowej. Jest to korzystne zarówno w codziennych czynnościach, jak i w sporcie.
Jak możesz zauważyć, trening mobility jest wszechstronnie korzystny dla naszego zdrowia fizycznego, samopoczucia oraz ogólnej sprawności. Dlatego też nie można z niego rezygnować.
Mobilność ruchowa to fundament zdrowego i aktywnego życia. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy osobą prowadzącą siedzący tryb życia, dbanie o mobilność swojego ciała jest kluczowa do utrzymania optymalnego zdrowia i zapobiegania różnym urazom. Teraz już z całą pewnością wiesz, jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia na poprawę mobilności oraz, jak ważne są one w codziennym utrzymaniu zdrowego ciała. Nie czekaj i już dziś rozpocznij swoją sportową przygodę!
Artykuł powstał przy współpracy z rehabGo
Artykuł sponsorowany