Ergonomia to niezwykle istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania stanowiska i warunków do pracy. Dzięki ergonomii możemy bezpiecznie i efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Jak zadbać o ergonomię i bezpieczeństwo pracy fizycznej? Sprawdź!
Ergonomia w pracy fizycznej – dlaczego jest istotna?
Ergonomia pracy powinna mieć duże znaczenie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Sprawia, że lepiej czujemy się w danym miejscu, co też wpływa na to, że efektywniej i skuteczniej wykonujemy nasze zadania. Dzięki temu możemy podnieść nasz poziom produktywności, a także odczuć większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Przestrzeganie zasad ergonomii to też gwarancja bezpieczeństwa, które pracodawca jest zobowiązany zapewnić. Zastosowanie się do ergonomii ma prawdziwy wpływ na stan zdrowia pracowników. Można w ten sposób zmniejszyć ilość nieobecności związanych z ich chorobą czy złym samopoczuciem. Trzeba zgodzić się z tym, że ergonomia jest kluczowa w zachowaniu optymalnych warunków pracy, które umożliwiają jej odpowiednią organizację.
Jakie są zasady ergonomii?
Tworząc miejsce pracy, pracodawca powinien przestrzegać zasad ergonomii. Mowa tu między innymi o prawidłowym zagospodarowaniu pomieszczenia – oznaczeniu wyjść awaryjnych czy zapewnieniu odpowiedniej izolacji akustycznej. W tym celu należy wybrać takie elementy wystroju, w tym wykładziny podłogowe, zasłony czy panele ścienne, które będą skutecznie pochłaniać i tłumić dźwięk. Istotną rolę ma również oświetlenie. Niezbędne jest zagwarantowanie nie tylko oświetlenia głównego, ale także dodatkowych źródeł światła, które oświetlą stanowisko pracy. Należy zwrócić uwagę również na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wysoka, może to negatywnie odbić się na samopoczuciu pracowników. Z tego względu dobrze, aby została zamontowana klimatyzacja. W przypadku niektórych zawodów wykonujących pracę fizyczną pracodawca ma obowiązek wyposażenia swoich pracowników w odpowiednią odzież ochronną, jak na przykład kask, rękawice czy ochronne okulary. Ważne, aby w miejscu pracy panował porządek, ponieważ wszelkie walające się przedmioty mogą zwiększać ryzyko wypadku. Zadaniem pracodawcy jest również umieszczenie znaków informacyjnych oraz ostrzegawczych, do których pracownicy muszą się stosować.
Jakie są konsekwencje złej ergonomii w pracy?
W pracy fizycznej nie brakuje niebezpiecznych czynników. Mowa między innymi o kontakcie z niebezpiecznymi sprzętami, substancjami, podnoszeniu bądź przenoszeniu ciężkich przedmiotów, hałasie czy też promieniowaniu. Jeśli pracodawca nie zadba o ergonomię miejsca pracy, może dojść do przykrych konsekwencji. Pracownicy mogą być wówczas narażeni na uszkodzenia mechaniczne, potknięcie się, oparzenie się czy nawet zgniecenie. Z tego względu tak ważne jest stosowanie odpowiednich oznaczeń. Jeśli przestrzeń tego wymaga, w widocznym miejscu powinno znajdować się na przykład ostrzeżenie przed ostrymi elementami, gorącą powierzchnią, porażeniem prądem czy przed silnym hałasem. Jest to szczególnie istotne, jako że nieodniesienie się do wymaganych zasad BHP i ergonomii jest zagrożone karą grzywny bądź naganą.
Ergonomia ma istotny wpływ na to, jak czujemy się w miejscu pracy. Wpływa na nasze samopoczucie, a do tego może uchronić nas przed ewentualnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ma znaczenie zarówno w pracy biurowej, jak i fizycznej, gdzie szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników.
Przeczytaj także: