Odczuwamy silny ból mięśni pośladków? Przypadłość ta może być wynikiem wielu różnych przyczyn. Nie należy jej ignorować, ponieważ może się okazać, że jest objawem innego, o wiele poważniejszego problemu. Dowiedz się, co powoduje ból mięśni pośladków i jak go złagodzić!
Przyczyny bólu pośladków
Jeśli od dłuższego czasu odczuwamy ból mięśni pośladków, który nie maleje, powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość. Ta przykra dolegliwość często okazuje się być objawem znacznie bardziej niebezpiecznego schorzenia. Ból pośladków może wystąpić na przykład przy rwie kulszowej. Jest to ból, który dodatkowo promieniuje na nogę. Generuje go podrażniony lub uciskany nerw, który może dodatkowo wywołać mrowienie w kończynach czy osłabienie mięśni. Podobne objawy zauważymy przy zmianach zwyrodnieniowych stawu biodrowego. Chociaż przeważnie ból ma tutaj tępy charakter, to może go spotęgować chodzenie. Na skutek tego osoby cierpiące na tę przypadłość często zaczynają utykać.
Ból tej części ciała może wynikać również z podrażnienia mięśnia gruszkowatego. Występuje przy nim ponadto drętwienie pośladków, a sam ból nasila się, gdy długo siedzimy. Może dojść też do ograniczenia ruchomości stawu biodrowego. Nie należy wykluczyć schorzeń kręgosłupa, takich jak dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Za dyskomfort są tu odpowiedzialne uciskane korzenie nerwowe, które wywołują tępy, trudny do zlokalizowania ból. Nierzadko ból pośladków jest skutkiem przebytego urazu lub kontuzji. Dzieje się tak na przykład przy stłuczeniu ostatniego odcinka kręgosłupa. Przewrócenie się na pośladki może też przyczynić się do podrażnienia kości guzicznej. Negatywny wpływ ma również przeciążenie pośladków.
Leczenie bólu pośladków
Leczenie bólu mięśni pośladków może różnić się w zależności od przyczyny dolegliwości. Praktycznie we wszystkich przypadkach jednak stosuje się środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Szczególnie często wykorzystywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. W minimalizowaniu stanu zapalnego można wspomóc się również krioterapią czy laseroterapią. Jedynie bardzo ciężkie sytuacje wymagają interwencji chirurgicznej. U większości osób wystarczą odpowiednio przepisane środki oraz dużo odpoczynku.
Ćwiczenia na ból pośladków
Jeśli chcemy pozbyć się bólu pośladków, możemy dodatkowo wykonywać specjalne ćwiczenia fizyczne. Plan treningu powinien być przedyskutowany z fizjoterapeutą, który doradzi nam, jakie rozwiązania w naszym przypadku będą najlepsze. Najczęściej jednak wykorzystywane są ćwiczenia rozciągające, rozluźniające oraz wzmacniające daną partię mięśni. Możemy ponadto zastanowić się nad zainwestowaniem w rollera, który umożliwi nam wykonanie rolowania, podczas którego będziemy mogli zadziałać na najbardziej newralgiczne miejsca.
Ból mięśni pośladków to nic przyjemnego. Jeśli zmagamy się z tą dolegliwością, rozważmy skontaktowanie się z lekarzem. Choć na początku może się wydawać, że to błaha przypadłość, ból pośladków może być wynikiem poważnych schorzeń kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych czy problemów z biodrami.