Skurcze mięśni kręgosłupa są bolesne i znacznie ograniczają ruchu. Warto poznać metody, z których można skorzystać w celu złagodzenia dyskomfortu, przed udaniem się do specjalisty w celu leczenia skurczu mięśniowego.
Czym jest skurcz mięśni grzbietu?
Skurcz mięśni grzbietu to mimowolne napięcie pleców, które może wywoływać zarówno niewielki dyskomfort, jak i chroniczny ból. Jedna z najpowszechniejszych przyczyn tego problemu to obrona mięśniowa związana z urazem tkanek miękkich, do których zaliczamy więzadła, ścięgna i mięśnie. Jednak skurcze mięśni kręgosłupa mogą też sygnalizować inne, poważniejsze problemy. Można do nich zaliczyć m.in. zapalenia stawów, chorobę zwyrodnieniową, stenozę kanału kręgowego i przepukliny dysków.
Skurcze mięśni kręgosłupa – jak im zapobiegać?
Przed rozpoczęciem zastanawiania się jak złagodzić skurcz, warto rozważyć wprowadzenie do swojej codziennej rutyny zdrowych nawyków, które ograniczą ryzyko pojawienia się problemu.
- Rozciąganie – ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane systematycznie. Elastyczne mięśnie są zdecydowanie mniej podatne na skurcze.
- Prawidłowa postawa – zdrowie kręgosłupa zależy m.in. od prawidłowej postawy. Wszelkie skrzywienia zwiększają prawdopodobieństwo schorzeń, takich jak przepukliny i zapalenia stawów.
- Aktywność – im częstsze mobilizowanie aparatu ruchu do działania, tym mniejsze ryzyko powstawania napięć – a tym samym rzadsze występowanie jakichkolwiek skurczów.
- Ćwiczenia oddechowe – są ważne dla rozluźnienia ciała. Ich systematyczne wykonywanie korzystnie wpływa na mięśnie.
- Sen – dobry materac w sypialni poprawia komfort snu i sprawia, że plecy są bezpieczne podczas przebywania w łóżku. Niedopasowane podłoże do spania to częsta przyczyna napięć i skurczów.
Leczenie skurczu mięśniowego – skuteczne metody
Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia bolesnego skurczu mięśni grzbietu zawsze polega na dążeniu do rozluźnienia. W tym celu można podjąć szereg różnych czynności, a wśród nich
- Leki NLPZ – niesteroidowe środki przeciwzapalne działają objawowo i mogą nieco zmniejszać stan zapalny.
- Fizjoterapia – terapia manualna to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia skurczu mięśniowego. Może przynieść ukojenie nawet w sytuacjach odczuwania wyjątkowo ostrego bólu.
- Terapia ciepłem i zimnem – okład z lodu i wcierki chłodzące zmniejszają stan zapalny. Z kolei termofor i maści rozgrzewające poprawiają krążenie i przyspieszają przebieg procesów regeneracyjnych.
- Redukcja stresu – z niektórymi skurczami mięśni kręgosłupa można walczyć poprzez wprowadzenie do swojej codziennej rutyny ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych.
Skurcze mięśni kręgosłupa potrafią być bardzo dotkliwe. Warto prowadzić zdrowy styl życia, aby im skutecznie zapobiegać. Jednak jeśli już się pojawią można zastosować wymienione wyżej wskazówki, a gdy okażą się nieskuteczne – udać się do lekarza.