Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak codzienne przyzwyczajenia mogą odbijać się na kondycji naszego kręgosłupa. Ważne jest, aby nie bagatelizować sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. Z bólem pleców, szczególnie jeśli jest nawracający, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista pomoże nam zlokalizować jego przyczyny, a także skutecznie pozbyć się problemu.
Czym może być spowodowany ból pleców?
Powodów bólu pleców możemy doszukiwać się przede wszystkim w naszych codziennych nawykach. Osoby, które mają siedzącą pracę szczególnie powinny zwracać uwagę na to, jaką pozycję przyjmują przy biurku. Dużą rolę odgrywa tutaj kwestia fotela – naturalne krzywizny kręgosłupa powinny być podparte przez komfortowe, wyprofilowane oparcie, a szyja powinna być prosta. Istotna jest też regulacja jego wysokości, aby swobodnie dopasować je do biurka. Na ból pleców mogą narzekać także kobiety na co dzień chodzące w butach na wysokich obcasach. Tutaj dolegliwości mogą dotyczyć najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa, jednak noszenie obcasów może także prowadzić do przewlekłego zmęczenia odcinka mięśni w okolicy lędźwiowej. Ból pleców może także wynikać z przewlekłego stresu, ze względu na pojawiające się napięcie mięśniowe. Wśród jego przyczyn możemy także odszukać wady postawy, z którymi walczyć należy już we wczesnym dzieciństwie. Ból pleców może być także objawem poważnych chorób i schorzeń.
Najpopularniejsze schorzenia kręgosłupa
Do najczęstszych chorób kręgosłupa należy osteoporoza, przepuklina czy nawet guzy nowotworowe. Do grupy tej zaliczyć należy także dyskopatię, która dotyczy zazwyczaj osób w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Problem ten wiąże się z pojawieniem się przepukliny jądra miażdżystego, a do jej objawów należy silny ból w okolicach krzyża oraz mrowienie w pośladku lub nodze. Innym schorzeniem jest lumbago, które charakteryzuje się nagłym, promieniującym bólem w krzyżu, przez co nie jesteśmy w stanie swobodnie się poruszać. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa zła postawa ciała oraz brak aktywności fizycznej. W diagnozie schorzeń kręgosłupa najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować wysyłanych nam przez organizm sygnałów.
Jak uniknąć bólu kręgosłupa?
Zapobiegać problemom z kręgosłupem możemy na wiele sposobów. Najprostszym są chociażby ćwiczenia, które przy odrobinie czasu i chęci może wykonywać każdy z nas. Należy do nich przykładowo popularny w ostatnim czasie plank, czyli deska, koci grzbiet lub też zwyczajne krążenia głowy. Wiele siłowni i klubów fitness posiada w swojej ofercie specjalne treningi, które składają się z aktywności fizycznych pozytywnie wpływających na nasz kręgosłup. Warto też pamiętać o tym, aby w naszej diecie znajdowała się odpowiednia ilość witaminy D. Jej niedobór może prowadzić u dzieci do rozwoju krzywicy, a dorosłych do osteoporozy. Innym skutkiem zbyt małej ilości tego elementu w codziennym jadłospisie może być także otyłość, która również ma negatywny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Osoby spędzające dużo czasu przy biurku warto, aby zwróciły uwagę na dobór właściwego fotela oraz wyrobiły sobie właściwe nawyki, jak wspomniane wyżej trzymanie prosto szyi czy korzystanie z oparcia fotela, co zapobiegać będzie garbieniu się.
Wiele chorób kręgosłupa ma bardzo podobne objawy, dlatego nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować dolegliwości. Gdy tylko poczujemy, że z naszymi plecami dzieje się coś złego, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby zapobiec trwałym uszczerbkom na naszym zdrowiu