Komfortowy materac – nie za miękki, nie za twardy – jest kluczem do zdrowego, jakościowego wypoczynku. Model źle dobrany pod kątem twardości nie tylko sprawi, że rano obudzisz się obolały i niewyspany, ale także może być przyczyną poważnych deformacji kręgosłupa.
Co oznacza twardość materaca?
Twardość materaca jest jednym z najważniejszych kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze sprzętu do sypialni. To ten parametr w dużej mierze warunkuje odczucie komfortu, czyli to, jak wygodnie będziesz spać we własnym łóżku.
Materace różnią się od siebie pod względem zagęszczenia materiałów – im więcej surowca użyto na metr sześcienny powierzchni materaca, tym twardsze otrzymano rozwiązanie. W ofercie producentów z łatwością odszukasz materace o różnej twardości (miękkie, średnio twarde i twarde modele). Po jednej stronie kontinuum znajdują się materace bardzo miękkie, na których ciało zapada się niczym na delikatnej chmurce. Na drugim końcu ulokowano natomiast twarde rozwiązania – spanie na nich można porównać do leżenia na wyszlifowanej skale.
Twardość może być niekiedy błędnie rozumiana jako stopień wsparcia, które materac oferuje naszym plecom. Nic bardziej mylnego! Zarówno miękkie, jak i twarde modele mogą doskonale spełniać swoje zadanie – podpierać kręgosłup i utrzymywać go w naturalnej, esowatej pozycji podczas snu.
Stopnie twardości materaca – h1, h2, h3, h4
Szukając materaca do sypialni, z pewnością natkniesz się na symbole „H”, którymi oznaczono większość modeli w ofercie sklepów. W środowisku producentów i sprzedawców materacy przyjęło się, że litera H (ang. hardness) i przypisana do niej cyfra określa stopień twardości rozwiązania. Im wyższa cyfra sąsiaduje z H, tym z twardszym materacem mamy do czynienia:
H1 – miękkie materace produkowane często na indywidualne zamówienie, odpowiednie dla osób o drobnej sylwetce (do 60 kg),
H2 – średnio twarde i najbardziej uniwersalne materace (wybierane przez ok. 80% ludzi) przeznaczone dla użytkowników o masie pomiędzy 50 a 80 kg,
H3 – twarde materace dla osób do 110 kg i tych preferujących twardsze podłoża,
H4 – rzadko spotykane, bardzo twarde materace dedykowane do użytku ortopedycznego.
Skala, która określa twardość materaca – H1, H2, H3 lub H4 – została stworzona w oparciu o jeden parametr (wagę). W rzeczywistości podział ten nie jest aż tak jednoznaczny, a wytyczone granice niejednokrotnie się zacierają. Twardość materaca musi być dopasowana indywidualnie do potrzeb i, z pewnością, nie powinna bazować wyłącznie na masie ciała.
Jak dobrać twardość materaca?
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jaka twardość materaca będzie odpowiednia. Twardość jest bowiem czynnikiem niezwykle subiektywnym. To, co dla jednej osoby będzie twarde, dla drugiej wciąż może być za miękkie. Dobierając twardość materaca, warto więc rozważyć kilka aspektów – ciężar ciała jest ważny, ale równie istotną rolę ogrywają osobiste upodobania, typ sylwetki, płeć czy preferowana pozycja snu.
Miękkie materace piankowe będą najlepszą opcją dla osób śpiących na boku. Tkanina, która dobrze dostosowuje się do kształtu ciała redukuje napór na ramiona i biodra, a więc partie, które w tej pozycji są najbardziej obciążone. Z delikatnych, miękkich materacy skorzystają również osoby starsze, które są nadmiernie wrażliwe na nacisk.
Chociaż niezwykle komfortowe, miękkie materace mogą być niebezpiecznie, zwłaszcza jeśli brakuje im wyporności. W trosce o zdrowy kręgosłup polecamy zatem wybierać materace dodatkowo wyposażone w strefy twardości takie jak Hilding Rumba, które zapewnią optymalne wsparcie na całej długości ciała.
Materace średnio twarde (np. Hilding Conga i Rock & Roll) są uniwersalne i dobrze sprawdzą się w większości przypadków. Rozwiązania tego typu oferują wyważoną podporę dla ciała – maksymalnie redukują nacisk, a przy tym nie dopuszczają do zbytniego zapadania się sylwetki. Ich dobroczynny wpływ docenią pary, które zasypiają w różny sposób (na boku, brzuchu, plecach), a także osoby, które w ciągu nocy wielokrotnie zmieniają pozycję snu.
Najtwardsze materace, ze względu na swoje właściwości ortopedyczne, są dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników. Najlepiej wyśpią się na nich ciężkie osoby, które potrzebują solidnej podpory dla pleców. Materiał o wysokiej sztywności zapewni równomierne rozłożenie siły nacisku i nie pozwoli, by kręgosłup „tonął”, wyginając się w niekontrolowany sposób.
Rozwiązania typu Hilding Modern i Foxtrot przyniosą ulgę osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa. Wysoka twardość materacy będzie odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy wolą wypoczywać na sztywnych podłożach i osób śpiących na plecach. Spanie w pozycji na plecach wymaga bowiem szczególnego wsparcia w dolnej części pleców.
Czym grozi niewłaściwy dobór twardości materaca?
Na materacu, dobrze dobranym pod kątem twardości, kręgosłup układa się we właściwy, naturalny sposób. Prawidłowe ułożenie ciała pozwala odciążyć mięśnie, stawy i zachować swobodną cyrkulację krwi, co jest niezbędne do odpoczynku i intensywnej regeneracji organizmu.
Spanie na złym materacu (zbyt miękkim lub nadmiernie twardym) może mieć z kolei poważne, negatywne konsekwencje dla zdrowia – prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, wzmożonego napięcia mięśniowego i pojawienia się bólów pleców (szyi, ramion, lędźwi bądź krzyża).
Na miękkim podłożu, ze względu na brak wystarczającego wsparcia, nasze ciało „tonie”, a kręgosłup wygina się jak w hamaku. Mięśnie, które próbują ustabilizować sylwetkę są nieustannie spięte, a przestrzeń międzydyskowa niebezpiecznie się ściska. Jeśli więc rano budzisz się z bólem pleców, prawdopodobnie winę ponosi za to zbyt miękki materac.
Z drugiej strony za twardy materac powoduje nadmierny nacisk na różne partie ciała, blokując tym samym miejscowy przepływ krwi. Narastający dyskomfort i cierpnące kończyny wymuszają ciągłe zmiany pozycji, co zaburza naturalny przebieg faz snu. Zbyt twarde podłoże nie zapewnia również pożądanego wsparcia dla pleców. W tej sytuacji podtrzymywane są jedynie miednica i barki, co sprawia, że kręgosłup wykrzywia się w nienaturalny S-kształtny sposób.
Jak twardość materaca wpływa na zdrowie i komfortu snu?
Od twardości materaca zależą także inne charakterystyki sprzętu, które często nie pozostają bez wpływu na komfort wypoczynku:
- właściwości termoregulacje – miękki materac, który zbyt mocno otula śpiącego blokuje przepływ powietrza między tkaniną a ciałem. Ciepło, które uwalnia organizm jest pochłaniane przez materac i gromadzone w jego wnętrzu, w efekcie czego użytkownik doświadcza uczucia gorąca w nocy. Osoby, które mają problemy z nadmiernym poceniem się powinny więc sięgnąć po twardsze rozwiązania lub modele z wysokoelastycznej pianki chłodzącej.
- przenoszenie drgań – materac, który drży pod wpływem ruchu partnera może zakłócać przebieg snu i być przyczyną bezsenności. Z drganiami dobrze radzą sobie modele kieszeniowe, a także piankowe (zarówno bardzo twarde, jak i miękkie), które aktywnie reagują na zmianę pozycji ciała.
- trwałość – miękkie materace odkształcają się zdecydowanie szybciej niż twardsze rozwiązania, a tym samym już po kilku latach nadają się do wymiany. Wytrzymałość materaca podniosą dodatkowe warstwy wzmacniające (np. mata kokosowa) oraz możliwość jego dwustronnego stosowania.
Wybór materaca o odpowiedniej twardości jest nie lada wyzwaniem – jest przecież tyle czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Wbrew pozorom, najlepszą strategią może okazać się zdanie na własne, subiektywne odczucia. Dobry materac przede wszystkim powinien być komfortowy! Godziny spędzone na niewygodnym podłożu, podczas których nieustannie się wiercisz, nie mogąc znaleźć odpowiedniej pozycji szybko przełożą się na bóle pleców, chroniczne uczucie zmęczenia i spadek koncentracji w pracy.