Ginekomastia to schorzenie dotykające mężczyzn. Objawia się powiększeniem gruczołów piersiowych, co dla wielu panów jest bardzo wstydliwą przypadłością. Jak pozbyć się ginekomastii? Na czym polega leczenie chirurgiczne?
Ginekomastia – co to jest?
Ginekomastia to choroba polegająca na nadmiernym rozroście gruczołu piersiowego i dotyczy mężczyzn w różnym wieku. Objawia się powiększeniem sutka oraz zgrubieniem w okolicy brodawki. Często towarzyszy temu ból, drażliwość oraz asymetria sutków. Dolegliwość ta może dotyczyć obu gruczołów piersiowych lub tylko jednego (ginekomastia jednostronna).
Przyczyny ginekomastii
Ze względu na przyczynę wyróżnia się dwa rodzaje ginekomastii:
- Ginekomastia gruczołowa (prawdziwa), której najczęstszą przyczyną są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub andropauzy. Zdarza się również, że bywa ona skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, głównie sterydowych, tzw. ginekomastia posterydowa. Inne przyczyny tego schorzenia to choroby wpływające na gospodarkę hormonalną.
- Ginekomastia tłuszczowa (rzekoma, pseudoginekomastia, lipomastia) – zdecydowanie najczęściej spotykany typ ginekomastii. Przypadłość ta wynika z rozrostu tkanki tłuszczowej w okolicach sutków. Jej przyczyną jest nadmierna masa ciała (nadwaga, otyłość), wysokotłuszczowa dieta, a także indywidualne predyspozycje anatomiczne.
Ginekomastia – leczenie
Jeżeli ginekomastia jest rezultatem jakiejś choroby, w pierwszej kolejności trzeba wyleczyć to schorzenie. Podobnie jest z otyłością. Pacjent musi najpierw zrzucić zbędne kilogramy, zastosować odpowiednią dietę, wprowadzić aktywność fizyczną, a dopiero później, jeśli te metody nie pomogą, rozważyć zabieg chirurgiczny.
Leczenie ginekomastii prawdziwej polega na chirurgicznym usunięciu części gruczołu piersiowego oraz zmniejszeniu brodawki. Z kolei lipomastię usuwa się przy pomocy zabiegu liposukcji, czyli odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oba zabiegi chirurgicznego leczenia ginekomastii wykonywane są w warszawskiej Klinice Miracki. Zdarza się, że przerost męskich piersi wymaga połączenia obu metod.
Ginekomastia – zabieg chirurgiczny
Zabieg chirurgicznego usuwania ginekomastii gruczołowej wykonuje chirurg plastyczny z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Lekarz wykonuje cięcie okrężne wokół otoczki brodawkowej i usuwa nadmiar tkanki gruczołowej. Jeżeli to konieczne, odsysany jest też nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu można również zmniejszyć brodawkę. Na koniec lekarz zakłada szwy lub specjalne plastry w miejscu mało widocznego cięcia. W niektórych przypadkach zakładane są też dreny, które usuwa się po 2-3 dniach. Po zdjęciu szwów i całkowitym zagojeniu ran widoczność blizn jest minimalna.
Pacjent po operacji ginekomastii tłuszczowej wraca do domu zwykle tego samego dnia. Zabieg chirurgiczny z przeprowadzeniem cięcia i usunięciem dużej ilości gruczołu piersiowego wymaga pobytu w klinice przez jedną dobę. Przez kolejnych kilka tygodni konieczne jest noszenie specjalistycznego ubranka uciskowego. Powrót do pełnej sprawności następuje po ok. 6-8 tygodniach od usunięcia ginekomastii gruczołowej, wcześniej po zabiegu odsysania tłuszczu (liposukcji).
Efektem interwencji chirurgicznej jest całkowita redukcja przerostu męskich sutków, co jest widoczne od razu po zabiegu. Ostateczne rezultaty można ocenić po kilku miesiącach. Efekty zabiegu są trwałe, jednak w przypadku ginekomastii tłuszczowej istnieje możliwość ponownego powiększenia się piersi, jeżeli nie zadbamy o właściwą dietę i aktywność fizyczną.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych metod leczenia ginekomastii? Skontaktuj się z ekspertami z Kliniki Miracki w Warszawie.
Artykuł sponsorowany