Powszechne schorzenia kręgosłupa często wynikające ze złej postawy oraz zwyrodnienia, wpływają na jakość życia. Przede wszystkim ból dolnej jego części nazywany rwą kulszową, dotykający nawet 40 procent społeczeństwa jest uporczywy i ograniczający funkcjonowanie. Według różnych statystyk co roku objawy te pojawiają się u następnych 1-2 procent ludzi, skutkując wycofywaniem się z aktywności społecznej.
Co to takiego rwa kulszowa i jak się objawia?
Rwą kulszową nazywa się nerw, który jest w ludzkim ciele jednocześnie najdłuższy i najszerszy, pochodzący z korzeni nerwowych w splocie krzyżowym. Biegnie on od części dolnej pleców, przez pośladki, nogi, kończąc się poniżej kolana. Kontroluje niektóre mięśnie kończyn dolnych, sprawiając, iż są one bardziej wrażliwe na dotyk. Wszystko, co może podrażniać nerw kulszowy będzie wywoływać ból w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej, mogący rozprzestrzeniać się na kończynę dolną oraz pośladek i wahać się od lekkiego do bardzo mocnego. Dodatkowo jest prawdopodobieństwo równoczesnego występowania osłabienia mięśni oraz zaburzeń czucia, odczuwanego najczęściej w podudziu, stopie, a nawet w pachwinie lub udzie. Bardzo niebezpiecznymi objawami, kwalifikującymi pacjenta do operacji są niedowłady, a także zaburzenia w czynnościach fizjologicznych takich jak oddawanie moczu lub stolca.
Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka rwy kulszowej?
Podrażnienie nerwu kulszowego może przebiegać na całej jego długości, a przyczyną są najczęściej patologie w obszarze kręgosłupa takie jak dyskopatia (zwyrodnienie krążków międzykręgowych), przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego (potocznie nazywana wypadaniem dysku), choroba zwyrodnieniowa innych stawów kręgosłupa, jego zwapnienia lub narośla, stenoza i nowotwory kanału kręgowego, kręgozmyk, a także ogniska ropne w kanale kręgowym. Przyczyną dolegliwości może być przebiegający przez mięsień gruszkowaty nerw kulszowy, który to przez zwiększone napięcie może dawać objawy bólowe. Wystąpienie choroby zwiększają również czynniki ryzyka, które to są związane z wiekiem, zawodem, nadwagą, siedzącym trybem życia, ciążą lub niewłaściwą dietą.
Jak można leczyć bóle związane z rwą kulszową?
Przypadki rwy kulszowej w większości leczy się nieinwazyjnie. Do metod tych należą m.in. środki farmakologiczne (przeciwbólowe, przeciwzapalne), zimne oraz ciepłe okłady, czy też odpowiednie ćwiczenia. Najczęściej jednak występuje połączenia leków z terapią manualną i kinezyterapią, a najrzadziej operacja chirurgiczna. Świetne efekty daje również zestawienie innych metod z fizjoterapią, która to obejmuje naświetlanie (podczerwone, nadfioletowe i światło widzialne), galwanizacje, parafinoterapie, ultradźwięki, czy też leczenie prądami (Traberta, diadynamiczne, interferencyjne). Dodatkowo warto wykorzystać w terapii masaże takie jak klasyczny, tkanki łącznej, segmentarny i podwodny oraz kąpiele w wodach leczniczych, natryskach deszczowych o zmiennej temperaturze lub peloidoterapię oraz laser wysokoenergetyczny. Natomiast zapobieganie rwie kulszowej, koncentruje się na regularnym uprawianiu sportu, w szczególności polegającego na wzmacnianiu mięśni i utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała.
Artykuł sponsorowany