Zakażenia dróg moczowych dotyczą głównie kobiet, chociaż panowie również mogą zmagać się z infekcją pęcherza. Jeśli do cewki moczowej i pęcherza przedostaną się bakterie, to niestety wiąże się to z wystąpieniem stanu zapalnego. Pojawia się też szereg nieprzyjemnych dolegliwości w postaci pieczenia podczas oddawania moczu, częstego uczucia parcia na pęcherz, bólu w podbrzuszu. Kobiety w ciąży bardzo często doświadczają infekcji dróg moczowych. W aptece dostępnych jest wiele środków bez recepty, które można stosować przy zapaleniu pęcherza. Jeśli jednak objawy się nasilą, staną uporczywe, to należy udać się do lekarza. Czasem konieczne staje się podanie antybiotyku.
Sposoby na pozbycie się infekcji dróg moczowych
Zapalenie pęcherza wiąże się z dyskomfortem, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na radzenie sobie z infekcją. U niektórych osób zakażenia mają charakter nawracający, dlatego warto zadbać przede wszystkim o profilaktykę, aby temu przeciwdziałać. Oczywiście wiąże się to najczęściej z koniecznością zmieniania dotychczasowych nawyków, które sprzyjają zakażeniu dróg moczowych. Co jednak zrobić, gdy już wystąpią charakterystyczne objawy tego schorzenia? Warto zacząć od naturalnych metod, można też sięgnąć po preparaty bez recepty z apteki, najlepiej o naturalnym składzie. Bardzo pomocne są nasiadówki przy zapaleniu pęcherza, czyli dobrze znane sposoby od wieków. Ich przygotowania należy sięgnąć po zioła, które zaleca się kupić w formie sypkiej. W postaci gotowych saszetek do zaparzania herbaty są mało skuteczne. Do nasiadówek świetnie nadaje się rumianek, szałwia, nagietek. Można również zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziołowe na infekcje układu moczowego. Świetnie sprawdzą się również przy zakażeniach kobiecych miejsc intymnych. Woda do nasiadówki powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała, czyli około 37 stopni Celsjusza i sięgać do bioder.
Jak sobie pomóc przy zakażeniu dróg moczowych?
Przy zakażeniach dróg moczowych, warto sięgnąć po naturalne sposoby, jak np. zioła na drogi moczowe, czy lecznicze wyciągi z roślin. Pomocne będzie również zwiększenie ilości wypijanej wody, bo wzmoże to wydalanie moczu, przyspieszy leczenie infekcji. Polecić można również picie soku żurawinowego. Przy zakażeniach układu moczowego z pomocą przychodzi wypijanie mikstury przygotowanej ze szklanki wody, 2 łyżeczek sody i soku wyciśniętego z połowy cytryny. Warto spożywać kokos i len ze względu na sporą ilość kwasu laurynowego, który działa przeciwbakteryjne i osłonowo na układ moczowy. Przy chorym pęcherzu ulgę przynosi ciepły termofor, który łagodzi ból. Ciepłe okłady działają rozluźniająco.
Skuteczne zioła na drogi moczowe
W przypadku problemów z układem moczowym świetnie sprawdza się ziele skrzypu, które działa przeciwzapalnie i moczopędnie. Ziele wierzbownicy również pomaga przy infekcjach dróg moczowych ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Warto docenić pokrzywę, która wzmaga wydalanie moczu, niweluje stany zapalne, zawiera antyoksydanty. Liść borówki brusznicy także pomoże w leczeniu zapalenia pęcherza. Warto spożywać owoce żurawiny ze względu na to, że zakwaszają one mocz, co tworzy warunki niesprzyjające namnażaniu bakterii. Dziurawiec i krwawnik wspaniale sprawdzają się przy zapaleniu pęcherza ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Pomogą również nawłoć, mącznica, lubczyk, pietruszka, liść brzozy.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?
W celu uchronienia się przed problemami ze strony układu moczowego należy pamiętać o nawadnianie organizmu, właściwej higieny miejsc intymnych. W diecie powinno znaleźć się sporo witaminy C, można profilaktycznie zażywać preparaty z żurawiną lub po prostu jeść więcej owoców. Istotne jest niewyziębianie pęcherza, noszenie przewiewnej bielizny, podcieranie się w kierunku od pochwy do odbytu. Dostępne są na rynku preparaty immunostymulujące, które można polecić przy nawracających infekcjach układu moczowego. Wzmacniają one układ odpornościowy, to samo dotyczy probiotyków. Te drugie mogą być zarówno doustne, jak i dopochwowe. Godna polecenia jest także d-mannoza, która utrudnia bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, przyspiesza ich usuwanie wraz z moczem. Regularne stosowanie będzie przeciwdziałać infekcjom dróg moczowych. Podobnie działa berberyna, która na właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Na uwagę zasługuje arbutyna o działaniu antyseptycznym, przeciwgrzybiczym, antybakteryjnym, antywirusowym.
Artykuł sponsorowany