Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaki kolosalny wpływ na stan kręgosłupa mają choroby zębów. Piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia, które może zostać zachwiane przez wady zgryzu. Zęby mogą bezpośrednio wpływać na wady postawy i powodować ból całego ciała.
Zęby a prosty kręgosłup
Nieprawidłowe ułożenie szczęki i zębów może prowadzić do destabilizacji czaszki. Jest ona połączona z żuchwą za pomocą mięśni i więzadeł odpowiadających za otwieranie i zamykanie ust. Krzywy zgryz i nieprawidłowo ułożone górne i dolne zęby wpływają bezpośrednio na resztę ciała. Przez nieprawidłowe ułożenie zębów możesz mieć zdecydowanie słabszą kondycję. Wpływa ono także na samopoczucie i odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. Sposób w jaki stykają się zęby bezpośrednio rzutuje na tułów, szyję, czy ramiona. Prawidłowy zgryz zapewnia odpowiednią pozycję głowy i kręgosłupa. Zaburzenia okluzji są często powodem bólu głowy, napięcia mięśni, czy kruszenia zębów. Zwiększają także tendencję do problemów z kręgosłupem.
Wpływ zgryzu na postawę ciała
Nieprawidłowo ułożony zgryz wpływa na postawę ciała. Może być powodem zaburzeń równowagi, czy koordynacji ruchowej. Praca czaszki i żuchwy musi być zsynchronizowana, ponieważ łączące je mięśnie utrzymują głowę w odpowiedniej pozycji. Ta natomiast wpływa bezpośrednio na kręgosłup. Jeśli okluzja zębów jest zaburzona, reszta części ciała nie jest w stanie funkcjonować w sposób prawidłowy. Zaburzenia stabilizacji czaszki i napięte mięśnie twarzy są powodem między innymi kifozy, czy lordozy odcinka szyjnego. Istnieje także zagrożenie skoliozą, czyli bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Badania potwierdzają, że u osób z nieprawidłowym zgryzem częściej występują wady postawy. Dodatkowo zaburzona okluzja zębów może skutkować zapaleniem zatok, bezdechem sennym, a także częstszymi infekcjami ucha.
Odpowiednia profilaktyka
Profilaktyka jest niezwykle istotna! Wiele lekarzy zaczyna zwracać uwagę na to, że okluzja zębów może być spowodowana stresem i innymi czynnikami środowiskowymi, a także genetyką. Nieprawidłowy zgryz, czy wszelkie zaburzenia w stawie skroniowo – żuchwowym oczywiście można leczyć. Należy jednak jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, by móc uniknąć nieprzyjemnych skutków nieprawidłowego zgryzu. Dzieci i nastolatkowie powinni regularnie odwiedzać specjalistę. Okres dorastania zdecydowanie ułatwia walkę o prawidłową postawę i zdrowe zęby. To moment w którym ciało cały czas się rozwija, jest więc “plastyczne” i łatwiej dokonać w nim określonych zmian. Regularne wizyty u ortodonty i stomatologa pozwolą uniknąć problemu. Lekarz dobierze odpowiedni plan leczenia i dokona korekty krzywego zgryzu. Leczenie może trwać latami, jednak jest tego zdecydowanie warte zważywszy na zdecydowanie bardziej problematyczne choroby kręgosłupa.
Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się do specjalisty, który stwierdzi, w czym dokładnie leży problem. Nie zwlekaj, jeśli doskwiera Ci ból pleców, lub zgrzytanie zębów.