Od dłuższego czasu można zauważyć wzrost popularności suplementów diety. Polacy coraz chętniej sięgają po takie produkty, ponieważ jest im przypisywane działanie korzystne dla organizmu. Wśród nich można wyróżnić między innymi wapń, o którym możecie dowiedzieć się nieco więcej z dzisiejszego artykułu.
Wapń – za co odpowiada?
Wapń to składnik mineralny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość osób zna go jako “ten na kości” – absolutnie nie jest to złe skojarzenie, ponieważ jest ich głównym składnikiem budulcowym, jednak poza tym pełni jeszcze całą masę innych, bardzo ważnych funkcji. Mowa tutaj między innymi o braniu udziału w procesie krzepnięcia krwi i regulowaniu pracy układu nerwowego. Co ciekawe, zasoby wapnia w komórkach niekostnych są odnawiane kilkadziesiąt razy dziennie po to, aby utrzymać jego prawidłowy poziom. Niedobór tego składnika prowadzi do odwapnienia kości, a co za tym idzie – większej podatności na złamania. Mimo wszystko, w badaniach populacyjnych bardzo często stwierdza się niedobór właśnie tego składnika. Pojawia się więc pytanie: jak i czy w ogóle należy go suplementować?
Suplementacja wapnia – kiedy i w jakich dawkach?
Dzienna zalecana dawka spożycia wapnia to 800 mg – wydawać by się mogło, że to bardzo dużo, ale biorąc pod uwagę proces jego odnawiania, liczba ta przestaje zaskakiwać. Ale kto może potrzebować suplementu diety dostarczającego wapń? Oczywiście nie wszyscy. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o kobietach karmiących piersią, którym lekarze zazwyczaj zalecają suplementację właśnie tego składnika. Wynika to z faktu, iż do wytworzenia mleka jest potrzebna jego spora ilość. Warto mieć na uwadze, iż prawidłowe wchłanianie tego składnika w trakcie laktacji oraz w ciąży jest możliwe dzięki witaminie D, którą również należy suplementować. W wielu przypadkach zaleca się go także kobietom po menopauzie, które często są narażone na jego niedobór. Kolejną grupą są osoby, u których występuje nietolerancja laktozy – wyeliminowanie produktów mlecznych często uniemożliwia pokrycie zapotrzebowania na ten składnik mineralny z diety. W wielu przypadkach wapń zaleca się także osobom starszym, u których stwierdza się niedobory pokarmowe.
Rodzaje suplementów z wapniem na rynku
Ilość suplementów diety posiadających wapń w składzie może zaskoczyć. Są to jednak produkty, które różnią się stopniem przyswajalności i zawartością dodatkowych składników. Jak więc wybrać odpowiedni suplement wapnia? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość składnika elementarnego w poszczególnych solach. Jego największą zawartość (prawie 40%) stwierdza się w węglanie wapnia – to właśnie na nim są oparte preparaty naturalne, które charakteryzują się dobrą przyswajalnością i czystością chemiczną. Na rynku jest wiele suplementów, których działanie można określić jako kompleksowe – wynika to z faktu, iż zawierają nie tylko sole wapnia, ale również witaminę D, która pomaga w ich wchłanianiu lub sole magnezu, ważnego budulca kości.
Suplementy diety mogą się okazać niezwykle pomocne w niektórych przypadkach – należy jednak pamiętać o tym, że większość składników i witamin jest dostarczana do organizmu dzięki zbilansowanej, urozmaiconej diecie. Bardzo ważne jest więc to, aby nie diagnozować się na własną rękę i przedyskutować z lekarzem zasadność stosowania wapnia oraz innych suplementów diety.
Artykuł sponsorowany