Bruksizm jest o dziwo dość powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych jamy ustnej oraz ogólnego samopoczucia. Przypadłość ta w największym stopniu dotyczy osób między 25. a 45. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą zmagać się z nią np. dzieci czy osoby w starszym wieku. Dlatego też warto być świadomym potencjalnych przyczyn bruksizmu, które omówimy w tym artykule.
Czym jest bruksizm
Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami, to przypadłość zaliczająca się do tzw. parasomni. To grupa zaburzeń, które najczęściej pojawiają się przed zaśnięciem lub tuż po wybudzeniu się. Problem bruksizmu polega z kolei na mimowolnej, nadmiernej aktywności stawów skroniowo-żuchwowych i innych struktur odpowiadających u człowieka za mechanizm przeżuwania pokarmów. Czym ta aktywność się objawia? Przede wszystkim zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, które może występować nawet nieświadomie, zwłaszcza w początkowej fazie choroby. Bruksizm prowadzi więc do ciągłego bólu szczęki, nadwrażliwości zębów i napięcia mięśniowego. Niekiedy nawet mogą pojawiać się bóle głowy oraz szum w uszach.
Przyczyny bruksizmu
Wśród przyczyn bruksizmu w głównej mierze wskazuje się na nieleczone wady zgryzu, a w szczególności na zgryz głęboki oraz tyłozgryz, przez które nacisk zębów może być nawet 10 razy większy niż u osoby zdrowej. Nierzadko też czynnikiem warunkującym jest stres czy zbyt częste żucie gumy. Zaciskanie czy zgrzytanie zębów jest wtenczas odpowiedzią na odczuwane napięcie i pojawia się nawet podczas snu. Bruksizm może również występować ze względu na uwarunkowania genetyczne. Tak też więc osoby, których krewni cierpią na te schorzenie, są bardziej narażone na jego rozwój. Przyjmowanie niektórych leków psychotropowych także może odpowiadać za pojawienie się bruksizmu. Często mają one bowiem działanie pobudzające, co prowadzi właśnie do nadmiernej aktywności żuchwy. Co ciekawe, nawet nadużywanie alkoholu może decydować o występowaniu tego schorzenia. Bruksizm czasem występuje również razem z chorobą Parkinsona oraz innymi dysfunkcjami układu nerwowego.
Jak leczyć bruksizm?
W leczeniu bruksizmu niewątpliwie najważniejszym krokiem jest znalezienie jego przyczyny. Czasem jednak nie jest to takie proste – znalezienie źródła problemu koniec końców może wymagać czasu. Wtenczas warto przystąpić do leczenia objawowego, aby nie czekać i nie ryzykować pogłębieniem się dolegliwości. Właściwa terapia bruksizmu polega najczęściej na przeprowadzaniu kuracji z wykorzystaniem botoksu. Jego działanie opiera się na czasowym zablokowaniu aktywności określonych mięśni, a tym samym na ich rozkurczeniu. Specjaliści nierzadko także zalecają samodzielne wykonywanie ćwiczeń rozluźniających w domu. Poza tym leczenie bruksizmu może również polegać na fizjoterapii stomatologicznej czy terapii zaburzeń psychicznych, w zależności od przyczyny tego schorzenia.
Bruksizm, czyli zaciskanie zębów, jest więc kłopotliwą dolegliwością, która posiada wiele przyczyn. Warto mieć ich świadomość, ponieważ dłuższe zmaganie się z tym problemem może prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych następstw zdrowotnych. Wśród przyczyn wskazuje się zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i złe nawyki życiowe.