Coraz więcej osób na świecie, w tym także i w Polsce, musi sięgać po okulary. Wady wzroku mogą przyjmować wartości ujemne (krótkowzroczność) jak i dodatnie (dalekowzroczność). Jak powinno się czytać receptę na okulary korekcyjne w przypadku szkieł cylindrycznych albo zwykłych okularów do czytania? Wiadomości na ten temat bez trudu znajdziemy w Internecie – wystarczy tylko ich poszukać. Rozstaw źrenic, sfera czy też addycja itp., są zapisane na naszej recepcie. Są to dane techniczne niezbędne do prawidłowego wykonania okularów. Recepty okulistyczne powinny być realizowane w salonach optycznych, gdzie odpowiednio dobiorą nam oprawki, siłę soczewki i in. Warto więc dbać o to, by nasze okulary spełniały wszelkie warunki niezbędne do tego, aby dobrze widzieć.
Jak czytać receptę na okulary – warto wiedzieć więcej
Jeśli więc nie wiemy, gdzie została zapisana odległość od środka źrenicy prawego oka do nasady nosa i co jest jeszcze niezbędne do prawidłowej sferycznej korekcji okularowej, to warto zgłębić tę wiedzę jak najszybciej. Od prawidłowej mocy szkieł oraz innych parametrów, będzie zależeć lepszy wzrok osób, mających nieostre widzenie. W tym celu wystarczy wpisać w naszą wyszukiwarkę internetową hasło, np.: „jak czytać receptę na okulary?” i zobaczyć, gdzie na recepcie okularowej możemy znaleźć wartość np. odległości od środka źrenicy lewego oka do nasady nosa. Prawidłowa korekcja astygmatyzmu, krótkowzroczności itd., będzie zależna od tych wartości. Kompleksową wiedzę na ten temat znajdziemy w witrynie sieciowej: www.bboptic.com. Dowiemy się tam w wyczerpujący sposób, co oznaczają poszczególne wartości, gdy właśnie w tym przypadku zamawiamy okulary korekcyjne online.
Cylinder określa stopień korekcji astygmatyzmu, a o czym mówi np. wartość PD – recepta na okulary powie Ci wszystko
W przypadku bliży jak i w przypadku dali zarówno oko prawe jak i lewe musi mieć dobrze określoną moc szkieł. Wartości dodatnie albo wartości ujemne wpisane w rubryce „sfera” właśnie o tym mówią – są one wyrażane w dioptriach. Kolejną rubryką na recepcie jest „cylinder” – tu jest określony, również w dioptriach, nasz potencjalny astygmatyzm. „Oś”, czyli trzecia rubryka wskazuje kierunek astygmatyzmu. PD to oznaczenie odległości danego oka od nasady nosa. Tych rubryk jest nieco więcej, a wszystkie mogą mieć znaczenie w przypadku codziennego chodzenia w okularach. Będziesz więc potrzebował wartości tego typu do zakupu okularów, które pomogą Ci żyć. Przed otrzymaniem recepty można więc zapytać lekarza, o czym dokładnie jest na niej mowa – to z pewnością będzie wiedza, która nam się przyda.
Artykuł sponsorowany.