Każdy, kto kiedykolwiek pracował fizycznie wie, z jak nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi trzeba się zmagać. Warto wiedzieć, że sama postawa stojąca jest pozycją jak najbardziej naturalną dla człowieka i nie stanowi zagrożenia. W takim razie dlaczego ból nóg jest tak silny? Czy można sobie jakoś z nim poradzić?
Skąd ten ból nóg?
Tak dużo mówi się o negatywnych skutkach pracy siedzącej, a niewiele głosów słychać na temat pracy stojącej, którą wykonuje aż 30% społeczeństwa. Nieprzyjemne skutki z nią związane dotyczą między innymi lekarzy, pielęgniarek, fryzjerów, kucharzy, a także kelnerów. Mimo tego, że – jak wcześniej zostało wspomniane – postawa stojąca jest pozycją naturalną, to jednak nie przez cały czas. Człowiek nie jest przystosowany do spędzania w taki sposób kilku, a nawet kilkunastu godzin i to właśnie dlatego pojawiają się problemy. Wykonywanie takiego zawodu powoduje zastój krwi w żyłach nóg, a w konsekwencji prowadzi do uciążliwego bólu mięśni stóp i łydek oraz do uczucia ciężkich nóg i powstawania żylaków. Opieranie całego ciężaru ciała na stopach przez sporą część dnia jest główną przyczyną płaskostopia. W przypadku takiego stylu życia mięśnie nóg są stale napięte i zmęczone – jeśli co jakiś czas nie zostaną rozluźnione, odczuwa się nieprzyjemne skurcze i ból.
Profilaktyka – czyli kilka słów o tym, czy bólu da się uniknąć
Nie należy ignorować bólu i przypisywać go tylko i wyłącznie do charakteru swojej pracy – owszem, to ona ma wpływ na to, że dolegliwość występuje, ale Ty możesz zrobić co w Twojej mocy, aby temu zapobiegać. Podstawą jest odpowiednie obuwie z profilowaną wkładką. Muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze podtrzymywały stopy i kostki oraz dawały komfort i wygodę. Świetnym rozwiązaniem są w tym przypadku wysokiej jakości, profesjonalne buty stworzone z myślą o personelu medycznym. To jednak nie wszystko – zwróć uwagę również na to, aby dawać sobie czas na relaks (zarówno po pracy, jak i w trakcie przerw). Spróbuj wykorzystać wolny czas możliwie jak najlepiej, ale unikaj trzymania nóg w bezruchu – nawet podczas popołudniowej kawy staraj się delikatnie nimi ruszać. Kolejną możliwością, a której można skorzystać, jest kompresjoterapia – jedna z najstarszych form leczenia i profilaktyki chorób żył.
To również może Ci pomóc!
Powyższe metody nie pomagają? A może szukasz jeszcze innych sposobów na uniknięcie nieprzyjemnego bólu nóg? Zadbaj o ćwiczenia w przerwach w pracy oraz w czasie wolnym – oczywiście nie chodzi tutaj o mordercze treningi i podnoszenie ciężarów, a o delikatne rozciąganie i krótkie aktywności, takie jak wykroki, wspięcia na palce, czy też unoszenie kolan do wysokości bioder. Możesz je wykonywać nawet podczas przerwy w pracy! Jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w podnóżek – taki subtelny element stojący w niewidocznym miejscu może mieć ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Sukcesywnie kładź na nim raz jedną, raz drugą nogę i ulga w bólu gwarantowana! Pomocne mogą okazać się także chłodne kąpiele oraz żele przeciw żylakom.
Ból nóg to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może przerodzić się w przewlekłą niewydolność żylną. To choroba, która obecnie dotyczy aż połowy społeczeństwa. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także – jeśli to konieczne – regularne wizyty u lekarza. Nie ignoruj bólu, który nie ustępuje i podejmuj kroki możliwie jak najwcześniej!