Czym zajmuje się ortopeda i z jakimi objawami i schorzeniami możemy się do niego zgłosić? Wyjaśniamy poniżej.
Ortopedia – zakres prac
Ortopedia to jedna ze specjalizacji lekarskich. Encyklopedyczne wyjaśnienie mówi, iż jest to nauka która skupia się głównie na diagnostyce, leczeniu operacyjnym i zachowawczym schorzeń, wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów, uszkodzeń i zmian pourazowych narządu ruchu. W tym szkieletu, układu więzadłowo-stawowego, mięśni, nerwów i naczyń. Ukończenie specjalizacji z zakresu chirurgii i ortopedii urazowej lub dziecięcej obliguje do tytułu lekarza ortopedy. Dopiero wtedy lekarz zyskuje prawo leczenia chorób narządu ruchu w całej rozpiętości. Wchodzą w to metody zachowawcze oraz operacyjne. Zasadniczo lekarze trudniący się tym zakresem medycyny są równocześnie specjalistami traumatologii, czyli chirurgii urazowej.
Kiedy zgłosić się do ortopedy?
Wprawdzie pourazowe bóle kości i stawów są stosunkowo częstym zjawiskiem, jednak w chwili gdy dolegliwości nasilają się, warto znaleźć ich przyczynę. Wówczas wizyta u lekarza ortopedy jest niezbędna. Na pierwszą wizytę do ortopedy zazwyczaj musimy przedłożyć skierowanie od lekarza rodzinnego lub poradni (następne wizyty będące kontynuacją leczenia nie wymagają już przedstawienia takiego dokumentu). Oczywiście mówimy tu o osobach, które chcą skorzystać z leczenia w ramach NFZ.
Często zdarza się, że na wizytę w ramach ubezpieczenia zdrowotnego czekamy nawet kilka miesięcy. W tej sytuacji alternatywą jest leczenie komercyjne. W sytuacji, gdy pojawi się ból lub dojdzie do urazu sami decydujemy czy czekamy na termin wizyty w poradni, czy też chcemy szukać pomocy specjalistycznej szybciej. Tylko od naszych możliwości i oczekiwań zależy, jaki sposób leczenia nam odpowiada.
Jeśli odczuwamy ból któregoś z narządów ruchu, np. kolana lub właśnie doznaliśmy jakiegoś urazu – warto poddać się szczegółowej diagnostyce lekarza ortopedy. Zwykle zleca on badania, dzięki którym możliwe jest pogłębienie wywiadu i dobór odpowiedniej metody leczenia. Możliwe jest, że za przewlekłymi przypadłościami chowa się nie wykryty wcześniej problem, dlatego jeśli lekarz doradzi operację, należy jej się poddać. Obecnie operuje się stosując mało inwazyjne metody, które nie wymagają dużego cięcia, a po których pacjent szybko wraca do aktywności. Nowoczesne zabiegi mikroskopowe, endoskopowe oraz nowoczesna nukleoplastyka to zabiegi trwające krótko i często nie wymagające hospitalizacji.
Jak wybrać ortopedę?
Prywatne gabinety zajmujące się schorzeniami narządu ruchu, zatrudniają specjalistów wysokiej klasy. Informacji takich szukamy wśród rodziny, znajomych oraz w internecie. Każda szanująca się klinika posiada obecnie witrynę internetową, w której podane są podstawowe informacje. W informacji wymienione są specjalizacje, jakie oferuje dana klinika, wraz z przedstawieniem zespołu, cennikiem oraz danymi kontaktowymi. Nieważne więc, czy potrzbny Ci ortopeda w Warszawie, czy w innym mieście – najlepiej zasięgnąć informacji w Internecie, sprawdzić doświadczenie danego lekarza, opinie oraz informacje o gabinecie.
Artykuł sponsorowany