Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu – czy to głowy, mięśni czy stawów. W takich przypadkach najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Są łatwo dostępne i zwykle łagodne dla organizmu. Poszczególne preparaty różnią się od siebie składem, a także formą. Które z nich najlepiej sprawdzą się w określonych okolicznościach?
Uniwersalne rozwiązanie
Kapsułki, pastylki i tabletki to najczęściej wybierany rodzaj środków na ból bez recepty. Są wygodne i łatwe w użyciu, a spektrum ich działania jest szerokie. Leki zawierające paracetamol, ibuprofen czy naproksen pomagają na bóle zębów, stawów, menstruacyjne i wiele innych. Ważne jest jednak, aby przed ich zastosowaniem dokładnie przeczytać ulotkę i zawsze stosować się do zalecanego dawkowania. Nadużywanie tabletek przeciwbólowych prowadzi do zwiększenia tolerancji na znajdujące się w nich substancje. Może również mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Szczególną ostrożność należy zachować, gdy podaje się leki dzieciom. Większość powszechnie dostępnych preparatów bez recepty jest przeznaczona dla osób powyżej 12. roku życia.
Pomoc w miejscu bólu
Maści i żele na ból są dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z dolegliwościami ze strony układu ruchu. Łagodzą bóle mięśni i stawów, wynikające z różnych schorzeń oraz urazów. W ich składzie znajdują się substancje, takie jak mentol, kamfora czy kapsaicyna, które wywołują efekt chłodzący lub rozgrzewający i w ten sposób przynoszą ulgę. Niektóre z nich zawierają także substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Maści przeciwbólowe stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę, delikatnie wcierając produkt w bolące miejsce. Nie należy aplikować ich na rany i uszkodzenia, ponieważ mogłoby to skutkować podrażnieniami. Jeżeli skóra jest naruszona, lepszym rozwiązaniem będzie chłodny kompres.
Alternatywa dla tabletek
Pastylki i kapsułki nie są jedynymi preparatami do stosowania doustnego. Inne środki przeciwbólowe bez recepty podawane w ten sposób to saszetki przeciwbólowe. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, które nie lubią lub nie potrafią połykać tabletek. Zawartość saszetek rozpuszcza się w wodzie, tworząc smakowy roztwór.
Wybór odpowiedniego środka zależy od rodzaju i nasilenia bólu, a także indywidualnych preferencji. Przed zastosowaniem leków warto upewnić się, że dawkowanie jest odpowiednie dla masy i wieku osoby zmagającej się z bólem. Ważne jest, by nie przekraczać maksymalnej zalecanej dawki, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Artykuł sponsorowany