Pewnie wielu z nas zetknęło się z pojęciem choroby Hashimoto. Niestety dotyczy ona coraz większej części społeczeństwa. Jednakże czym ona właściwie jest i jakie są jej objawy? Dowiesz się tego w tym artykule!
Choroba Hashimoto – czym ona jest?
Choroba Hashimoto w dużym skrócie wiąże się z problemami tarczycy. To przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które jest spowodowane nieprawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym. Wytwarza on przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej, czyli enzymowi zaangażowanym w prawidłową syntezę tyroksyny – jednego z hormonów tarczycy. Wytworzone przeciwciała atakują tarczycę, niszczą ją oraz prowadzą do jej niedoczynności. Ponadto Hashimoto dotyka najczęściej kobiety, a jego objawy mogą pojawić się w każdym wieku – nie ma tutaj żadnej wyraźnej granicy, gdyż z tą choroba mogą zmagać się nawet dzieci wczesnoszkolne czy osoby po 60. roku życia.
Objawy Hashimoto
Na początek warto wiedzieć, że objawy Hashimoto mogą być wręcz niezauważalne, a sama choroba niekoniecznie musi się wiązać z dolegliwościami bólowymi. Ponadto objawy choroby należą do tych powszechnych, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi i przez co nie wiemy nawet, iż coś nam dolega. Warto więc zdawać sobie sprawę, jakie symptomy towarzyszą chorobie Hashimoto. Zaliczyć tutaj można między innymi uczucie zmęczenia, zimna, niskie ciśnienie czy zaparcia. Problem może stanowić także wzrost masy ciała oraz spowolnienie czynności serca. U niektórych pojawiają się również zaburzenia pamięci, koncentracji czy nawet depresja. Poza tym skóra staje się sucha, blada, może się ona łuszczyć. Podobnie jest w przypadku włosów. U dzieci Hashimoto może prowadzić nawet do zaburzeń wzrastania i dojrzewania. Natomiast u kobiet często występują nieprawidłowości związane z miesiączkowaniem – zaburzona długość cyklu, obfite miesiączki, trudności z zajściem w ciążę. Jednakże najczęściej spotykanym objawem jest właśnie ogólne zmęczenie, które w rzeczywistości przyjmujemy za skutek przepracowania czy niedospania.
Leczenie choroby Hashimoto
Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na uzupełnianiu niedoboru hormonów. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia suplementacja przy Hashimoto. Pacjenci najczęściej muszą stosować hormony tarczycy w postaci tabletek, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednakże takie działanie może jedynie łagodzić objawy choroby, ponieważ usunięcie przyczyn problemu jest w zasadzie niemożliwe. Poza tym należy być świadomym, że osoba chora na Hashimoto musi się leczyć praktycznie do końca życia. Ważną kwestią podczas leczenia jest również odpowiednia dieta, gdyż może ona znacząco wpływać na nasze samopoczucie oraz kondycję naszego organizmu. Na szczęście dzięki prowadzeniu właściwego trybu życia osoby chore na Hashimoto mogą cieszyć się sprawnym funkcjonowaniem.
Choroba Hashimoto to przewlekłe schorzenie immunologiczne, którego objawy mają poważny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dotyka ono coraz większą część społeczeństwa, dlatego też my sami powinniśmy być czujni, aby nie przegapić niepokojących symptomów.