Ból pleców to jeden z największych i najpowszechniejszych problemów w dzisiejszym społeczeństwie. Na zdrowie kręgosłupa wpływa wiele rzeczy, a tryb życia ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu pleców. Aktywność fizyczna, dieta, sen, ergonomia pracy – wszystko to wpływa na kręgosłup. Jakie nawyki warto wpleść do swojej codziennej rutyny, aby mieć zdrowe plecy i unikać bólu?
Zdrowy kręgosłup – podstawa dobrego samopoczucia
Kręgosłup stanowi oś układu kostnego. Ten z kolei, nadaje ciału kształt i chroni narządy wewnętrzne. Układ ruchu intensywnie pracuje każdego dnia! Siedzący tryb życia i niedobór ruchu sprawiają, że pacjenci w gabinetach lekarskich coraz częściej skarżą się na ból, sztywność, zwyrodnienia, stany zapalne i kontuzje.
Niemożliwe jest komfortowe funkcjonowanie w sytuacji, gdy ból kręgosłupa jest odczuwalny praktycznie każdego dnia. Bolące plecy potrafią zdezorganizować codzienne życie. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad dotyczących profilaktyki. Dbanie o kręgosłup, kości i stawy wcale nie jest nadmiernie uciążliwe! Najważniejsze są ruch, zdrowa dieta, prawidłowa postawa i ergonomia pracy.
Postawa ciała – jak o nią zadbać?
Aby mieć zdrowe plecy, należy podczas wszystkich czynności dbać o prawidłową postawę. Najbardziej problematyczną kwestią jest pozycja siedząca. To ona najczęściej wpływa na powstawanie wad postawy i skrzywień kręgosłupa. Wynika to z częstego siedzenia z pochyloną głową, wykonywania ruchów monotypowych, a także z wielogodzinnego przebywania na stanowisku zaprojektowanym bez dbałości o ergonomię pracy. Warto pamiętać o swoim komforcie podczas pracy, czy nauki! Plecy powinny być nieustannie podparte w części lędźwiowej, ręce znajdować się blisko linii ciała, a wszystkie potrzebne przedmioty warto umieścić w zasięgu ręki.
Zbawienne mogą okazać się ćwiczenia na plecy. Rozciąganie, krążenia barkami, wspięcia na palcach – to tylko niektóre z pomysłów na mobilizowanie stawów i mięśni do działania w biurze.
Aktywność fizyczna i kręgosłup
Zastanawiając się nad tym, jak dbać o kręgosłup, nie można zapomnieć o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Ruch wzmacnia mięśnie, zwiększa mobilność stawów, a często również zmniejsza natężenie ewentualnych dolegliwości bólowych. Najkorzystniejsze są dyscypliny sportowe, które uczą prawidłowego napinania mięśni posturalnych, mięśni brzucha i miednicy. To właśnie one są kluczowe dla dobrostanu kręgosłupa. Zastanawiając się nad wyborem typu aktywności, warto pamiętać o tym, że praktycznie nie istnieją rodzaje ruchu, które są niekorzystne dla zdrowia! Zarówno treningi typu cardio, jak i ćwiczenia siłowe, a nawet długie spacery, zawsze przyniosą lepsze skutki niż spędzenie wolnego popołudnia na domowej kanapie.
Czy zdrowa dieta ma znaczenie?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie kręgosłupa, jest dobrze zbilansowana dieta. Jakie nawyki żywieniowe warto wprowadzić, aby zadbać o kości i stawy?
- Odpowiednia podaż wapnia – kluczowe znaczenie ma nie jego ilość, a stopień wchłanialności. Aby jego współczynnik był optymalny, należy unikać kofeiny, alkoholu, soli i cukru rafinowanego. Z kolei zwiększyć warto podaż witaminy D i magnezu.
- Suplementacja – najczęściej poleca się dostarczanie witaminy D i kwasów omega-3.
- Optymalna ilość kalorii – jednym z czynników, które destrukcyjnie wpływają na stan kręgosłupa jest nadwaga. Zdrowa dieta nie powinna zawierać nadmiernej ilości kalorii, aby nie doprowadziła do otyłości.
Jak dbać o plecy podczas snu?
Na zdrowie kręgosłupa w dużym stopniu wpływają również warunki panujące w sypialni. Podstawą jest materac. Jakie są najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować podczas jego zakupu?
- Odpowiednia twardość – idealny materac umożliwia zachowanie prostego kręgosłupa podczas spania na boku. Jeśli wybrany model jest zbyt twardy – mięśnie napinają się nadmiernie ze względu na brak dostatecznej elastyczności pod barkami i miednicą. Z kolei zbyt miękki model powoduje zapadanie się kręgosłupa – najczęściej w okolicy lędźwiowej. Dyskomfort nie tylko negatywnie wpływa na układ ruchu, ale również uniemożliwia głęboki sen ze względu na częste budzenie się podczas odczuwania bólu.
- Rodzaj wypełnienia – przed zakupem materaca warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj wypełnienia warto wybrać. Powszechnie dostępne są przede wszystkim modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Każdy rodzaj oferuje inny rodzaj komfortu. To kryterium należy dopasować do swoich indywidualnych upodobań.
- Elastyczność – elastyczność punktowa jest ważna w szczególności dla par. Dzięki niej, żadna z osób śpiących nie odczuwa ruchów swojego partnera. Sen jest głębszy, a podłoże do spania należycie wspiera kręgosłupy użytkowników.
- Wymiary – rozmiar materaca ma znaczenie, choć nie jest najważniejszy. Warto pamiętać, że nie powinien być zbyt mały – będzie wówczas ograniczał ruchy i sprzyjał nadmiernemu napięciu mięśniowemu.
A co, gdy pojawi się ból?
Ból kręgosłupa jest niezwykle uciążliwy i często dezorganizuje życie. W przypadku odczuwania jakichkolwiek symptomów warto udać się do ortopedy i fizjoterapeuty. Ważne jest zarówno postawienie prawidłowej diagnozy, jak i wdrożenie skutecznych metod terapeutycznych. Terapia manualna i ćwiczenia mające na celu poprawę postawy, mogą zdziałać cuda! Ogromne znaczenie ma też zdrowy tryb życia. Jest on nie tylko cennym elementem profilaktyki, ale również ważną częścią w terapii bólu pleców.
Ból kręgosłupa to poważny problem, z którym jak najszybciej warto udać się do specjalisty. Obecnie dostępne są różne metody terapeutyczne, które pozwalają na wyleczenie schorzenia lub podniesienie komfortu życia pacjenta.