Właściwa praca układu pokarmowego ma istotny wpływ na nasz organizm. Dlatego pojawiające się nieprawidłowości powinny budzić niepokój i dlatego konieczna jest szybka reakcja na takie problemy.
W tym celu wykonuje się dwa podstawowe badania a mianowicie gastroskopię oraz kolonoskopię. Oba badania pozwalają na ocenę pracy układu pokarmowego. Nim zostanie wykonane należy jednak odpowiednio się do nich przygotować. W poniższym wpisie znajdziecie informację o samych badaniach jak i o sposobie właściwego przygotowania się do tych badań.
Gastroskopia – przygotowania badania
Podstawowym badaniem oceniającym układ pokarmowy jest gastroskopia, która wykonywana jest przez usta. To badanie, którego zadaniem jest ocena przez lekarza śluzówki przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Do wykonania badania stosuje się specjalny giętki instrument, który wprowadzany jest do żołądka osoby badanej przez usta.
Przygotowanie do badania wymaga przede wszystkim całkowicie opróżnionego żołądka. Dlatego przez osiem godzin przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować posiłków. Na około 4 godziny przed badaniem nie należy pić, nie można palić papierosów czy żuć gumy. W dniu, w którym wykonywane będzie badanie można przyjąć wszystkie stałe leki, oprócz tych, które mają wpływ na krzepnięcie krwi. Ich przyjęcie powinno być ustalone z lekarzem.
Przed wykonaniem badania należy więc podjąć się konsultacji i poinformować o przyjmowanych lekach. Po wykonanym badaniu przez około 2 godziny nie należy jeść, pić i palić. Jeśli do wykonania badania były stosowane środki znieczulające albo nasenne to pacjent nie powinien przez kilka godzin po badaniu prowadzić pojazdów mechanicznych. Więcej informacji na temat badania można uzyskać na stronie https://innova-med.pl/gastroenterologia/.
Kolonoskopia – przygotowanie do badania
W przypadku kolonoskopii mamy do czynienia z badaniem, które będzie pozwalało na ocenę przez lekarza śluzówki jelita grubego. To badanie wykonywane jest giętkim instrumentem, który wprowadzany jest do jelita grubego przez odbyt.
W przypadku badania wykonywanego przez odbyt należy zadbać o wyczyszczenie jelita grubego. Dlatego przed badaniem pacjent musi przyjmować preparaty, które czyszczą jelito grube. Należy także zastosować się do diety zgodnej z zaleceniami lekarza. Przez trzy dni przed badaniem nie spożywa się owoców pestkowych oraz pieczywa z ziarnami.
W dniu badania trzeba mieć ścisłą dietę, badanie jest na czczo. Należy przyjąć leki przeczyszczające zgodnie z tym co przepisze lekarz. W dniu badania stosować można stałe leki, w przypadku tych, które mają wpływ na krzepnięcie krwi należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać od niego decyzję o tym czy można je zastosować.
Zadbaj o właściwe przygotowanie do badań
W przypadku obu tych badań właściwe przygotowanie pacjenta ma istotne znaczenie i będzie miało wpływ na efektywność wykonywanego badania. Nie powinno się lekceważyć tego badania, ponieważ może mieć to wpływ na jego wynik i prawidłowość przeprowadzenia badania.
Artykuł sponsorowany