Naturalnym jest, że biorąc tabletkę sięgamy po szklankę napoju do popicia. Czy jednak zawsze wybieramy do tego odpowiedni płyn? Dzisiaj o tym, czego należy się wystrzegać podczas przyjmowania farmaceutyków.
Zrezygnuj z soków owocowych
Wiele osób, zamiast popić tabletkę wodą wybiera soki owocowe, które może się wydawać, że nie tylko są słodkie, ale pomogą pozbyć się gorzkiego posmaku po niektórych lekach. Niestety jednak, nie jest to dobry wybór! Zacznijmy od wskazania negatywnych skutków łączenia środków farmaceutycznych z sokiem grejpfrutowym. Jego składniki oddziałują na metabolizm, czyli spowalniają rozkładanie leków. Oznacza to, że w krwi w takich okolicznościach znajdzie się większe stężenie danego środka, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Kłopoty z wchłanianiem się leków mogą powodować także soki pomarańczowy oraz jabłkowy: szczególny nacisk jest tutaj kładziony na antybiotyki, beta blokery, leki antyalergiczne czy środki, które są stosowane podczas chemioterapii. Do popijania leków nie powinniśmy też wybierać soku żurawinowego, ponieważ rozrzedza krew i może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się różnego typu krwawień.
Kawa a może herbata?
Wiele osób popija leki zwyczajnie tym co ma pod ręką. Zwłaszcza rano – jest to kubek kawy czy herbaty. Niestety w zależności od tego, jakie środki są popijane kawą lub też herbatą mogą one zmniejszać przyswajalność danego środka, lub tak jak w przypadku soku grejpfrutowego, zwiększać ją, co prowadzi do różnego typu niepożądanych komplikacji. Kolejną kwestią jest zawartość kofeiny, nie tylko w kawie, lecz też w herbacie (co prawda w mniejszej ilości). Kofeina w połączeniu z lekami zwiększa reakcję organizmu na leki. Kolejną kwestią są też herbatki i napary ziołowe Posiadają one wszelkiego typu substancje chemiczne, które mogą wchodzić w reakcje ze składnikami środków, przez co działanie farmaceutyków jest znacznie zmniejszona (taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku antykoncepcji i niektórych ziół).
Alkohol i leki: co dzieje się w organizmie?
Kategorycznie nie powinno się popijać leków alkoholem. Dojść może chociażby do uszkodzenia wątroby, która metabolizuje zarówno alkohol jak i leki, wskutek czego zostaje nadmiernie obciążona. Jednocześnie podkreślamy, że połączenie np. alkoholu z antybiotykami może prowadzić nie tylko do osłabienia działania antybiotyków, lecz też wystąpienia takich symptomów jak nudności, bóle głowy, omdlenia, drgawki, kołatanie serca. Popicie leków przeciwbólowych alkoholem niesie ryzyko spowodowania krwawienia z ran, wysusza skórę i ścianę przełyku. A co gdy alkoholem popijemy leki antykoncepcyjne? Obniża on działanie hormonów, a także pojawić mogą się wymioty czy osłabienie. Pamiętajmy też, aby nie łączyć psychotropów z alkoholem, ponieważ może to wywołać negatywne stany emocjonalne.