W trakcie powrotu do zdrowia leki nie są jedyny rozwiązaniem eliminującym wszystkie objawy. Są one jednak niezbędnym elementem w prawidłowym leczeniu. Dzieje się tak w przypadku chorób psychicznych, jak i fizycznych. Warunkiem koniecznym jest odbycie leczenia pod kontrolą lekarza prowadzącego lub lekarza rodzinnego. Tylko wtedy mamy gwarancję powodzenia pełnej terapii lekami.
Czy leki prokognitywne są bezpieczne?
Leki prokognitywne są stosowane do poprawienia zaburzeń pamięci, stanów otępienia oraz funkcji poznawczych naszego mózgu. Leki te należą do bardzo różnorodnej grupy, dlatego przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ich budową oraz mechanizmach działania. Dokładne zapoznanie się z tego rodzaju lekami pomoże uniknąć wielu skutków ubocznych. Najogólniej, leki prokognitywne stosuje się, gdy występują zaburzenia w funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Rozróżnić można w tej grupie także leki ziołowe, które wpływają na poprawę pamięci oraz koncentrację. Są to m.in.: preparaty z żeń-szeniem oraz Gingo Biloba z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Niestety ich skuteczność kliniczna nie jest w pełni udowodniona, ale preparaty nie mają objawów niepożądanych.
Bezpieczeństwo leków psychotropowych
Leki psychotropowe są często bezpodstawnie uważane za bardzo szkodliwe. Informacje takie są jednak nieprawdziwe, a podstawą do ich tworzenia jest brak wiedzy na temat tego typu leków oraz strach. Leki te nie uzależniają, z wyjątkiem leków przeciwlękowych, jeśli są nieprawidłowo przyjmowane. Mitem jest również fakt, że tego typu farmaceutyki wyniszczają psychikę. Przeciwnie, mają one działanie ochronne na neurony znajdujące się w mózgu. Nie ubezwłasnowolniają i nie wpływają na wolną wolę pacjenta. Pomagają w poprawie prawidłowego stanu funkcjonowania pacjenta i czerpaniu radości z życia. Nie jest również prawdą, że leki te przepisywane są, by wzbogacić firmy farmaceutyczne, gdyż cena większości leków nie odbiega od cen zwyczajowych.
Czy na leki psychotropowe potrzebna jest recepta?
Leki psychotropowe i prokognitynowe są silnymi lekami i potrzebna jest na nie recepta (z wyjątkiem słabych leków ziołowych). Jest ona wymagana, ponieważ leki te łatwo przedawkować oraz mogą uzależniać. Receptę przepisze nam lekarz specjalista, po wcześniejszym dokładnym zbadaniu i poznaniu problemu. Przykładem leku psychotropowego jest Nasen.
Nasen recepta online
Receptę także możesz również uzyskać od lekarza online. Jednak będzie on potrzebował Twoich wyników badań i historii Twojej choroby. Receptę taką zrealizujesz w każdej aptece. Jest ona w postaci 4-cyfrowego kodu, który należy podać farmaceucie.
Artykuł sponsorowany