Niektóre dolegliwości i schorzenia wywołują tak silny ból, że poradzenie sobie z nim staje się niezwykle trudne. Zwykle leki przeciwbólowe nie działają. Wtedy należy sięgnąć po poważniejsze metody, takie jak termolezja. Jakie jest zastosowanie termolezji i w jakich przypadkach się sprawdzi? Dowiedz się więcej!
Termolezja w medycynie
Termolezja to zabieg, którego celem jest zredukowanie bólu przewlekłego. Dzieje się tak za sprawą wysokiej temperatury, która niszczy struktury nerwowe. Procedura termolezji polega dokładnie na tym, że przykłada się elektrody w pobliżu bolącego miejsca. Powodują one, że tkanki zaczynają się rozgrzewać. Temperatura podczas zabiegu może sięgać nawet do 80 stopni Celsjusza. Na skutek tego niszczone są tkanki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie nerwów, które generują ból. Uważa się, że skuteczność termolezji to około 80 procent. Jest to precyzyjna i dokładna metoda, która pozwala skutecznie zniszczyć nawet małe nerwy.
Korzyści termolezji
Termolezja w leczeniu bólu może okazać się niezwykle trafionym rozwiązaniem. Dzięki temu zabiegowi możemy pozbyć się uporczywego bólu, który trzymał się nas przez tak długi czas i w końcu odczuć ulgę. Musimy mieć na uwadze, że efekt utrzymuje się maksymalnie do 12 miesięcy. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Nie można jednak ukryć, że dla osób, które przez lata zmagają się z silnym dyskomfortem, nawet te kilka miesięcy okaże się prawdziwym ratunkiem. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego oraz piersiowego. Pomoże również tym, którzy zmagają się z zmianami zwyrodnieniowymi stawów i osobom chorującym na nowotwór, u których wykryto przerzuty do kości.
Ryzyko termolezji – badania nad termolezją
Wykorzystanie wysokiej temperatury do zniszczenia struktur nerwowych to technika, którą stosuje się do różnych chorób i schorzeń. Przypadki termolezji wskazują, iż jest to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Nie musimy obawiać się poważnych skutków ubocznych – do najczęstszych należy stan zapalny czy krwiak w miejscu wkłucia. Mogą też wystąpić bóle miejscowe. Poza tym nie ma powodu do zmartwień. Warto wspomnieć też o tym, że sam zabieg nie jest bolesny. Przeprowadza się go pod znieczuleniem, dzięki czemu nie odczuwamy uczucia bólu. Na wykonanie termolezji potrzebne jest maksymalnie półtora godziny. W przypadku dolegliwości takich jak na przykład wady postawy, zanim zdecydujemy się na ten krok, możemy najpierw spróbować innych sposobów. Aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej postawy, rehabilitacja, spanie na dopasowanym materacu – nawet takie rzeczy mogą pomóc nam w walce z bólem.
Termolezja to istotne rozwiązanie w przypadku walki z uporczywym, przewlekłym bólem. Kiedy zmagamy się z poważnymi schorzeniami i czujemy, że nic innego nie pomoże, zdecydowanie zapiszmy się na ten zabieg. Dzięki niemu będziemy mogli pozbyć się dyskomfortu i w końcu odetchnąć z ulgą.