Skolioza jest jedną z najczęściej występujących wad postawy, której rozwój zaczyna się już w pierwszych latach życia. Może on w znacznym stopniu odbić na naszym codziennym funkcjonowaniu, szczególnie w przypadkach zaawansowanego stadium tego schorzenia.
Czym jest skolioza?
Skolioza jest patologicznym skrzywieniem kręgosłupa na trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej oraz poziomej. U osób zmagających się z tym schorzeniem kręgosłup przyjmuje postać litery “S”. Jest wiele jej podziałów, najczęściej jednak możemy spotkać się z klasyfikacją ze względu na wiek: skolioza wczesnodziecięca (od 1 do 3 roku życia), dziecięca ( dzieci w wieku 3 -8 lat) oraz młodzieńcza (występująca w okresie nastoletnim). Schorzenie to możemy także dzielić z uwzględnieniem odcinka kręgosłupa, który obejmuje (skolioza piersiowa, lędźwiowa lub szyjna). Wśród najłatwiejszych do zauważenia objawów tej wady postawy możemy wyróżnić przechylenie osoby chorej na jedną stronę, przesunięcie barku do przodu czy tak zwany garb żebrowy, czyli wystająca klatka piersiową w danym miejscu. Wraz z rozwojem choroby zaobserwujemy większe pochylenie postawy ciała do przodu.
Jak powstaje skolioza?
Przyczyny skoliozy mogą być różne. W wielu przypadkach jest to przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała w trakcie siedzenia, brak aktywności fizycznej lub noszenie plecaka na jednym ramieniu. Często jednak jest to wada wrodzona, która związana jest z zaburzeniami w czasie rozwoju płodu, lub także pojawiająca się nagle w okresie pokwitania. Skolioza może także towarzyszyć w przebiegu różnych chorób, jak chociażby dystrofii mięśniowej, wrodzonej łamliwości kości czy mielodysplazji. W większości sytuacji, wśród najmłodszych, mamy do czynienia ze skoliozą idiopatyczną, kiedy trudno jest jednoznacznie określić jej przyczyny. Pomimo tego, że jest to schorzenie najczęściej rozwijące się wśród dzieci, istnieją jednak też odmiany zwyrodnieniowe, które rozwijają się w momencie, gdy zwyrodniałe stawy są przyczyną niestabilności kręgosłupa.
Leczenie skoliozy
Gdy tylko zauważymy alarmujące objawy, pilnie należy udać się do specjalisty, ponieważ nieleczona skolioza może doprowadzić do trwałego kalectwa. Diagnozowanie następuje w czasie wizyty u ortopedy, zazwyczaj przy wykorzystaniu metody diagnostycznej Cooba, gdzie ze względu na wielkość kąta nachylenia, wyróżnia się cztery stopnie skoliozy. Wszystkie schorzenia powyżej 10 stopni kąta nachylenia wymagają leczenia, które zazwyczaj opiera się na gimnastyce korekcyjnej, fizykoterapii czy rehabilitacji, a w niektórych przypadkach na noszeniu gorsety ortopedycznego. Dziecko zmagające się z tą wadą postawy powinno spać na twardym materacu oraz na niewielkiej poduszce. W zaawansowanych stadiach wykonywana jest operacja, która koryguje skrzywienie, jednak coraz to nowe sposoby leczenia powoli pozwalają odchodzić od tak inwazyjnych metod.
Z każdym, nawet najmniejszym objawem skoliozy, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Wady postawy, które nie zostaną skorygowane w okresie dziecięcym mogą powodować problemy zdrowotne na różnych polach, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.