Kiedy słońce świeci za oknem, a ptaki śpiewają zachęcająco, by wyjść na spotkanie z nimi, nie migasz się od porannej aktywności. Ale bywają też ciężkie poranki. To te momenty, kiedy czujesz, że cała energia z Ciebie uszła, jeszcze zanim uniosłeś kołdrę do góry. W takich chwilach jedyną motywacją do wstania z łóżka jest dzwoniący po raz kolejny budzik. A gdyby tak przeprogramować swój dzień i rozpocząć go od spaceru?
Spacer – bez względu na porę dnia – to moc korzyści dla Twojego zdrowia. Już podczas 20-minutowego marszu w spokojnym tempie dotlenisz organizm, poprawisz nastrój, podkręcisz metabolizm, a nawet zwiększysz swoją kreatywność i produktywność. A jakie korzyści płyną z porannego spaceru? Zobacz, jak wpływa ona na Twoje zdrowie i kiedy najlepiej się na niego wybrać.
Dobrze rozpoczęty dzień – jak przygotować się do porannego spaceru?
Przede wszystkim zacznij od nastawienia. Kiedy zadzwoni budzik, nie wciskaj kolejnej drzemki. Nie próbuj sobie wmówić, że dodatkowe 5 minut coś da. Bo nie da. Za 15 minut nie będziesz wcale lepiej wyspany, a stracisz cenne o poranku chwile. Zamiast wylegiwać się więc w łóżku, wstań i porozciągaj ciało. Nie musisz od razu rozpoczynać treningu. Ale krótkie, nawet pięciominutowe, ćwiczenia rozciągające przygotują ciało do wysiłku. Rozciągnij wszystkie partie mięśni, a potem zrób kilka przysiadów, pajacyków, podskoków i ukłonów. Podniesiesz tętno, ustabilizujesz ciśnienie krwi, a uczucie zmęczenia rozmyje się w niepamięć.
Teraz czas na pożywne śniadanie i dobrą kawę. Warto zjeść coś przed wyjściem z domu. Niech to będzie śniadanie na bazie zdrowych tłuszczy oraz białka. Da ono uczucie sytości na dłużej niż tradycyjne węglowodanowe potrawy, jak owsianka z owocami czy kanapki z wędliną i serem. Nie musi to być nic skomplikowanego. Ma być smacznie i pożywnie. A jeśli nie lubisz jeść tak rano, po prostu napij się kawy.
Kawa o poranku przyspieszy przemianę materii, pobudzi wydzielanie soku żołądkowego. Ale też doda energii, poprawi koncentrację i wprawi Cię w dobry humor. Polepszy psychomotorykę, zdolności poznawcze i zniesie zmęczenie. Słowem, na spacerze będziesz mieć zdecydowanie więcej siły i energii do spontanicznej aktywności. Jednak by efekt ten uzyskać, wybieraj dobrej jakości kawę. Na przykład jedną z dostępnych tutaj https://coffeefolks.eu/. To wysokiej jakości kawy palone metodą rzemieślniczą. Do wyboru masz mieszanki o różnym poziomie kwaśności, zawartości kofeiny oraz wypalane w czterech różnych stopniach.
Poranny spacer – zalety dla organizmu
Kiedy już wypijesz aromatyczną kawę, ubierz się odpowiednio do pogody. Załóż coś ciepłego i przewiewnego, a w razie potrzeby zabierz ze sobą coś od deszczu. Poranny spacer niezależnie od pogody przyniesie mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu.
Po pierwsze poprawisz kondycję. Zwiększysz wydolność układu krążeniowo-oddechowego. Wzmocnisz wytrzymałość mięśni i poprawisz ruchomość stawów. A jeśli spokojny spacer będziesz przeplatać z energicznym marszem, zadbasz też o swoją wagę.
Po drugie poranny spacer poprawia nastrój. Podczas kilkudziesięciominutowego chodzenia pośród zieleni i promieni słonecznych w organizmie uwalniają się endorfiny, których poziom jest porównywalny do poziomu endorfin wytwarzanych przez organizm po zjedzeniu trzech kotek gorzkiej czekolady. Dzięki temu będziesz odczuwać mniej negatywnych emocji takich, jak gniew, wrogość czy złość.
Po trzecie regularne spacerowanie obniża ciśnienie krwi i może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru mózgu nawet o 40%. Ochroni Cię także przed wystąpieniem żylaków. Chodzenie bowiem wzmacnia wtórny układ krążenia i mięśnie nóg, co zapewnia zdrowy przepływ krwi.
Po czwarte poranny spacer poprawi trawienie. Nie ważne, czy wcześniej zjadłeś śniadanie, czy nie. Jeśli wyjdziesz rano przynajmniej na 30 minut energicznego spaceru, już niebawem zauważysz, że poprawiła się perystaltyka jelit. Chodzenie przyspiesza też przemianę materii i pomaga zachować szczupłą sylwetkę.
Po piąte spacer o poranku sprawi, że wyznaczone przez Ciebie cele na cały dzień będą wydawać się łatwiejsze do osiągnięcia. Chodzenie zwiększa objętość mózgu, przez co poranna rutyna poprawia koncentrację i procesy pamięciowe.
Ile kcal spala spacer?
Spacer ma też duży wpływ na Twoją sylwetkę. To, że usprawnia pracę układu trawiennego to jedno. Ale energiczne chodzenie pomaga też spalić dodatkowe kalorie. Oczywiście ich liczba zależy od długości trwania spaceru oraz Twojego tempa podczas takiej aktywności.
Im szybciej będziesz się poruszać, tym więcej kalorii spalisz. Biorąc jednak pod uwagę, że poranny spacer to zwykle kilkanaście minut przed wyjściem do pracy, a Ty będziesz spacerować w średnim tempie, możesz spalić około 250-300 kcal. Przyznaj, że to całkiem dobry początek dnia.
Musisz jeszcze wiedzieć, że utrata 1 kg wagi wymaga spalenia średnio. 7700 kcal. A to oznacza, że jeśli będziesz utrzymywać kaloryczność posiłków na odpowiednim poziomie, to dzięki spacerom 5 kg zrzucisz zaledwie w 4 tygodnie.
Dla posiadaczy czworonogów, czyli co daje poranny spacer z psem
Poranny spacery będzie jeszcze przyjemniejszy, gdy zabierzesz na niego swojego czworonoga. Nic tak nie poprawia humoru jak towarzystwo najlepszego przyjaciela. A spacer z psem to nie tylko ruch po zdrowie, ale przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy. Socjalizacji zwierzęcia i budowania Waszej relacji.
Każda aktywność, jaką podejmiesz wraz ze swoim czworonogiem, doskonale wpłynie na Twoje zdrowie. Wspólne bieganie pomoże utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrej kondycji. Zmniejszy się ryzyko zachorowań na cukrzycę, wyreguluje ciśnienie krwi, a nawet zwalczy pierwsze objawy depresji.
A jeśli na poranny spacer z psem zabierzesz frisbee, sprawisz sporo frajdy Wam obojgu. Rzucając psu zabawkę, spalisz zdecydowanie więcej kalorii niż podczas spokojnego spaceru. Poprawisz swoją koncentrację, refleks i wytrzymałość. Gra frisbee zawiera bowiem elementy ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących.
Codzienne spacery – efekty takiej formy spędzania czasu o poranku
Korzyści z codziennego spaceru o poranku jest naprawdę wiele. Dobre samopoczucie, poprawa kondycji organizmu, zwiększona wydolność, lepsza pamięć i koncentracja i wreszcie deficyt kaloryczny pod kontrolą. To wszystko z pewnością zauważysz już po kilku tygodniach regularnego spacerowania.
Ale to nie wszystko. Poranne spacery poprawią zakres ruchu oraz mobilność. Jeśli będziesz chodzić bez względu na pogodę, możesz też zauważyć, że zwiększyła się Twoja odporność. Oczywiście pamiętaj, by zawsze ubierać się odpowiednio do pogody. Ani przegrzanie, ani wychłodzenie organizmu nie są dla niego dobre.
Poranne spacery pomogą też obniżyć poziom kortyzolu we krwi. A to oznacza, że będziesz się mniej stresować. W ciągu dnia będzie mniej sytuacji, które mogłyby wyprowadzić Cię z równowagi. Wieczorem zaś spokojniej zaśniesz. Poprawi się też jakość nocnego wypoczynku. Znikną niepotrzebne przebudzenia, a sen będzie głębszy.
Chodzenie pomoże Ci również pobudzić układ limfatyczny. Dzięki temu organizm łatwiej pozbędzie się toksyn z organizmu. A jeśli do diety włączysz produkty bogate w antyoksydanty, np. zielone warzywa i owoce, ciało nie tylko oczyści się z toksyn, ale również spowolnisz starzenie komórek.
Oczywiście to nie wszystkie korzyści, jakie przyniosą regularne poranne spacery. Zabierz więc swojego psa na spacer i ciesz się dobrym zdrowiem!