Wydawać może się, że kontuzje kolana to problem, który dotyczy przede wszystkim sportowców. Jednak nic bardziej mylnego! Dolegliwości bólowe wskazanego stawu są w stanie skutecznie utrudniać chodzenie, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć co mogą one oznaczać.
Kontuzja kolana – co może ją spowodować?
Przyczyn kontuzji kolana należy się doszukiwać w wielu, codziennych sytuacjach. Nadwyrężyć możemy je nawet wchodząc po schodach. Najczęściej wśród źródeł wskazanego problemu wymienia się szczególnie wymagające treningi z dużą częstotliwością, długotrwałe przebywanie w jednej, nieprawidłowej pozycji czy też kłopoty mogą wynikać mogą nawet z doznanych we wcześniejszych latach urazów. Na osłabienie stawu, a co za tym idzie jego kontuzję przekładają się również wykształcone wady kończyn dolnych czy też zmiany zwyrodnieniowe. Po czym poznać, że z naszym kolanem dzieje się coś nie tak? Przede wszystkim pierwszą oznaką, która powinna nas zaniepokoić jest ból pojawiający się podczas chodzenia, czy też zginania np. w czasie siedzenia czy jazdy na rowerze. Warto jest wspomnieć o pewnym braku stabilności w stawie czy pojawiającej się opuchliźnie.
Najczęstsze kontuzje kolana
Kontuzje kolana niestety znacznie mogą ograniczać nasze funkcjonowanie, co na dłuższą metę jest naprawdę dokuczliwe. Jakie najczęściej występują? Wymienia się tutaj:
- uszkodzenie więzadeł (w przypadku naderwania lub naciągnięcia wystarczą zazwyczaj odpowiednie opatrunki, zerwane wymagają już niestety operacji),
- uszkodzenie chrząstki stawowej (może wiązać się to z długotrwałym powstawaniem mikrourazów, lecz też może do niego dojść wskutek nagłego przeciążenia)
- zwichnięcie rzepki (dochodzi do niej w momencie, gdy rzepka wysuwa się z bruzdy międzykłykciowej, wśród objawów wskażmy duży ból oraz opuchliznę),
- skręcenie stawu kolanowego (uszkodzenie więzadeł, które mają chronić nasz staw w momencie wykonania złego ruchu),
- problemy ze ścięgnami (dotyczą głównie osób starszych, u których mniejsza jest elastyczność mięśni).
Niestety często do specjalisty udajemy się dopiero, kiedy ból utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie. Wiele osób w momencie, gdy wystąpi dyskomfort ma nadzieję, że uda się to “rozchodzić” w związku z czym leczenie później trwa znacznie dłużej.
Co zrobić?
Gdy tylko zaczniemy się niepokoić naszym stanem zdrowia konieczne będzie udanie się do specjalisty. Lekarzem, który powinien nam pomóc w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych kolana jest ortopeda. Jego zalecenia mogą być naprawdę różne, w zależności od tego, co nam doskwiera. Czasem wystarczające mogą być opatrunki czy usztywnienie stawu na pewien czas. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy potrzebna będzie operacja, a po niej na przykład rehabilitacja, która za zadanie ma pomóc nam w powrocie do pełnej sprawności.
Kontuzje kolana mogą być naprawdę różne, jednak sami możemy mieć problem w stwierdzeniu, co rzeczywiście nam dolega. Dlatego warto jest udać się do lekarza, który powie jak leczyć urazy!
Artykuł sponsorowany