Reumatolog to specjalista, który leczy nawracające bóle kości, mięśni i stawów. Osoby, które obserwują u siebie te dolegliwości powinny zainteresować się wstępną diagnostyką chorób reumatycznych.
Dobry lekarz pomoże w odzyskaniu dawnej sprawności i uśmierzaniu bólu. Nieleczone schorzenia mogą okazać się dużym problemem, warto więc zadbać o wczesne ich wykrycie i powstrzymanie destrukcyjnego przebiegu.
Najpopularniejsze choroby reumatyczne
Tak zwany “reumatyzm” to nic innego, jak zbiór przewlekłych chorób, które negatywnie oddziałują na cały układ ruchu. Schorzenia mają charakter postępujący, co oznacza, że ich przebieg staje się coraz ostrzejszy wraz z upływem czasu. Choroby reumatyczne są klasyfikowane grupami, możemy wyróżnić między innymi:
- nowotwory
- zapalenia stawów
- zmiany pozastawowe
- zaburzenia nerwowo-naczyniowe
- choroby kości i chrząstek
- Choroby zwyrodnieniowe stawów
Objawy różnią się w zależności od choroby, jednak gdy często obserwujemy ból, obrzęk i sztywnienie stawów lub wyraźne zgrubienia (guzki reumatoidalne) powinniśmy zgłosić się do reumatologa w celu skonfrontowania naszych dolegliwości. Na wizytę do specjalisty umówimy się w całej Polsce, w Łodzi możemy zgłosić się choćby do https://melissamed.pl/reumatolog .
Przyczyny i profilaktyka chorób reumatycznych
Większość dolegliwości leczonych przez reumatologów ma podłoże autoimmunologiczne – to znaczy, że układ odpornościowy traktuje swoje własne komórki jak zagrożenie i próbuje je zwalczać za pomocą szkodliwych substancji. Oczywiście przy występowaniu tych schorzeń nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Większe prawdopodobieństwo zachorowania pojawia się w rodzinach, w których były już przypadki chorób reumatycznych.
Do innych powodów możemy zaliczyć niedobory wapnia i witaminy D, zbyt częste lub zbyt rzadkie uprawianie sportu, a także nadmierną ekspozycję na niskie temperatury.
Jak leczą reumatolodzy?
Leczenie reumatyzmu rozpoczyna się od diagnostyki, która polega na wykonaniu badań laboratoryjnych, analiz obrazowych, a także szukaniu zmian w stawach i tkankach okołostawowych. Jeśli reumatolog zdiagnozuje obecność choroby reumatycznej, to dalsze etapy leczenia polegają przede wszystkim na spowalnianiu przebiegu choroby i uśmierzaniu dokuczliwych objawów. Pomimo tego, że degeneracyjne zmiany w stawach są nieodwracalne to warto zatrzymać rozwój schorzenia na tyle, na ile to możliwe. Uzupełniająco pacjentom zaleca się fizjoterapię, która ma na celu zwiększenie sprawności fizycznej.
Artykuł sponsorowany