Inkontynencja moczowa, czyli nietrzymanie moczu to dolegliwość często wzbudzająca wstyd i zakłopotanie. Można leczyć ją wieloma sposobami. Czy istnieją zioła, które pomogą przy popuszczaniu moczu?
Czym jest nietrzymanie moczu?
Do nietrzymania moczu może dojść zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przy czym to kobiety są narażone na nie w większym stopniu.
Dolegliwość ta może pojawić się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy – Kegla, które umożliwiają również prawidłowe działanie układu moczowego. Wówczas nietrzymanie moczu ma charakter wysiłkowy i pojawia się przy zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej, przykładowo w trakcie śmiania się, kasłania czy kichania. Sprzyjają mu głównie zaawansowany wiek, przebyte ciąże i porody, otyłość.
Nietrzymanie moczu może występować też z naglącym parciem, gdy dochodzi do nadmiernej reaktywności – nadreaktywności pęcherza moczowego. W przebiegu tej dolegliwości pojawia się silne uczucie oddania moczu i jego niekontrolowany wypływ.
Zioła na nietrzymanie moczu – czy mogą pomóc?
Obecnie nietrzymanie moczu może być leczone różnymi metodami – stosuje się leki, zabiegi, zaleca się odpowiedni tryb życia. Czy w tej dolegliwości można też zastosować zioła?
Zioła na nietrzymanie moczu mogą być skutecznym wsparciem dla układu moczowego, ponieważ zawarte w nich składniki mogą poprawiać jego pracę i łagodzić dolegliwości.
Wśród ziół na nietrzymanie moczu polecane są:
- Pokrzywa (Urtica dioica) – jej korzeń i ziele zawierają składniki oczyszczające i wspomagające oddawanie moczu.
- Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – korzeń i ziele mniszka wykazują podobne działanie do pokrzywy.
- Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) – owoce żurawiny są znane ze swojego działania zakwaszającego, dlatego mogą zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnych układu moczowego.
- Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schreb.) – polecana jest dla mężczyzn, ponieważ wspomaga działanie prostaty i układu moczowego.
- Zielona herbata (Camellia sinensis) – ma działanie moczopędne, detoksykujące, antyoksydacyjne, poprawiając pracę układu moczowego.
- Lipa (Tillia) – kwiat lipy wykazuje właściwości moczopędne i przeciwdrobnoustrojowe.
Powyższe zioła mogą być stosowane do przygotowywania naparów, ale w aptekach można znaleźć je też w formie wygodnych w zażywaniu suplementów diety na układ moczowy.
Jak jeszcze zmniejszyć problem inkontynencji moczowej?
W nietrzymaniu moczu duże znaczenie ma odpowiedni tryb życia. Warto pamiętać o zdrowej diecie i piciu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej ograniczyć kawę, mocną herbatę, soki cytrusowe i alkohol, które mogą podrażniać pęcherz moczowy.
Zaleca się również ćwiczenia mięśni Kegla, które po wzmocnieniu umożliwiają skuteczniejsze kontrolowanie oddawania moczu, a także „trening” pęcherza.
Doraźnie warto też stosować bieliznę chłonną, która wchłania mocz i neutralizuje jego zapach. Osobom zainteresowanym zakupem wyrobów jak wkładki chłonne i pieluchomajtki dla dorosłych Biedronka – popularny dyskont – oferuje je w przystępnych cenach.
Artykuł sponsorowany