Co to jest endoprotetyka? Na czym polega endodontyczne leczenie? Kiedy przeprowadza się takie leczenie? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Co to jest endoprotetyka?
- Kiedy należy poddać się leczeniu endodontycznemu?
- Skąd czerpać wiedzę na temat endoprotetyki?
- Czy warto wybielać przebarwione zęby?
Czym jest endoprotetyka i gdzie szukać na jej temat informacji? Kiedy przeprowadza się leczenie endodontyczne? Czy leczenie kanałowe trzeba powtarzać? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury. Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.
Co to jest endoprotetyka?
Czym właściwie jest endoprotetyka i na czym polega leczenie endodontyczne? Przede wszystkim leczenie endodontyczne – inaczej kanałowe – przeprowadza się w sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia oraz uszkodzenia miazgi. Polega przede wszystkim na dokładnym opracowaniu, a następnie oczyszczeniu kanału zębowego z miazgi, która została zainfekowana. Do tego wykorzystuje się oczywiście specjalne narzędzia. Kolejnym krokiem jest wypełnienie oczyszczonych kanałów tak zwaną płynną gutaperką. To materiał naturalnego pochodzenia, który organizm człowieka całkiem dobrze toleruje.
W niektórych przypadkach samo leczenie należy powtórzyć. Do powtórnego leczenia endodontycznego dochodzi w sytuacji, gdy kanały zębowe zostały nieprawidłowo wypełnione, co można zauważyć dopiero na zdjęciu radiologicznym. Kolejnym przypadkiem są zmiany przy wierzchołku korzenia, które także są widoczne dopiero na rentgenowskim zdjęciu czy tomografii komputerowej. Powtórne leczenie będzie potrzebne także, gdy pojawi się obrzęk lub ropna przetoka tuż nad zębem.
Kiedy należy poddać się leczeniu endodontycznemu?
Kiedy należy poddać się leczeniu endodontycznemu? Decyzję o leczeniu podejmuje stomatolog chorobowych zmian, który w pierwszej kolejności musi dokładnie zdiagnozować pacjenta. Poza wywiadem przeprowadza się badanie jamy ustnej, a następnie diagnostykę radiologiczną. Dzięki zdjęciom rentgenowskim dentysta może zobaczyć, jak wewnątrz wygląda ząb i rozpoznać ewentualny problem. Ponadto zdjęcie pozwala na wstępne ocenienie wszystkich kanałów korzeniowych.
Warto wiedzieć, że leczenie endodontyczne nierzadko jest przeprowadzane po nieleczonej próchnicy, która w pierwszej kolejności atakuje zębinę, by później dotrzeć do komory i kanałów. Objawem stanu zapalnego często jest silny, ostry ból, który nasila się szczególnie przy dotyku. Ponadto lista objaw obejmuje także nadwrażliwość na zimno oraz ciepło, a także ból okołowierzchołkowych tkanek, które znajdują się niedaleko chorobowo zmienionego kanału.
Leczenie kanałowe okazuje się także świetną alternatywą, dzięki której w niektórych sytuacjach można uniknąć całkowitego usunięcia zęba. Dotyczy do takich przypadków, jak pęknięcie lub złamanie zęba, rozwój beztlenowych bakterii czy zapalenie tkanek, które otaczają korzenie danego zęba.
Skąd czerpać wiedzę na temat endoprotetyki?
Każdy lekarz – również dentysta – nierzadko może spotkać się z nietypowymi przypadkami. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco i regularnie poszerzać swoją wiedzę – również po ukończeniu studiów. Jeśli zastanawiasz się, skąd czerpać wiedzę na temat endoprotetyki, polecamy szczególnie kompendium wiedzy, opracowane przez Macieja Żarowa. Książka została podzielona na 10 rozdziałów, z czego 6 głównych porusza podstawowe zagadnienia związane z odbudową zębów przednich oraz bocznych za pomocą takich rozwiązań, jak inlay, onlay oraz overlay. Ponadto w książce znajdziesz informacje na temat odbudowy zębów za pomocą wkładów ze szklanego włókna czy o powtórnym leczeniu endodontycznym. Autor w swojej książce omawia także kwestię odbudowy zębów z wykorzystaniem licówek czy wybielania ich po endodontycznym leczeniu.
Czy warto wybielać przebarwione zęby?
We współpracy z zagranicznymi specjalistami w książce opublikowano również kilka rozdziałów na temat implantacji, bezpośrednich wypełnień oraz odbudowy i ewentualnego postępowania z zębami przebarwionymi po odpowiednim leczeniu. Warto wiedzieć, że każde zagadnienie zawarte w książce jest poparte przede wszystkim doświadczeniem. Poza artykułami tytuł zawiera również liczne ilustracje i fotografie, ukazujące między innymi etapy działania w konkretnych klinicznych sytuacjach. To kompendium wiedzy, które spełni oczekiwania każdego praktykującego lekarza. Dlatego nie zwlekaj i już teraz zamów książkę dla siebie!
Osoby, które skarżą się na przebarwione zęby często nie mogą znaleźć skutecznego rozwiązania ich problemu. Na szczęście zawsze można podjąć decyzję o tym, aby wybielać przebarwione zęby. Jeżeli natomiast problem z uzębieniem jest poważny, to można wykonać licówki porcelanowe. Oczywiście przyczyny utraty zębów mogą być bardzo zróżnicowane i najczęściej w skutecznym i dobrze przeprowadzonym leczeniu kanałowym można wyeliminować większość problemów. Jeżeli jednak potrzebne będą działania w w przypadku ubytków poddziąsłowych, to poradzi sobie z tym tylko specjalista. Nowoczesne niechirurgiczne powtórne leczenie endodontyczne może przynieść świetne efekty, ale zawsze trzeba wszystko dokładnie omówić ze specjalistą. Podczas rozmowy można zapytać o to, czy przebarwione zęby przednie odporne są w mniejszym stopniu na ewentualne uszkodzenia lub czy w leczeniu kanałowym łamią się, aby później nie doszło do nieporozumień. Na szczęście samo wybielanie zębów nie powinno wpłynąć na stan zębów leczonych, o ile tylko wszystko będzie prawidłowo wykonane. W przypadku implantów kluczowe znaczenie ma dostosowanie koloru zębów, ponieważ implant powienien być niewidoczny. Dobry specjalista zadba o to, aby została przeprowadzona ocena jakości leczenia endodontycznego, co pomoże podczas odbudowy zębów przednich.
Artykuł sponsorowany