Ból pleców u dzieci nie występuje tak często jak u dorosłych – dlatego też powinien szczególnie niepokoić. To bardzo zastanawiający objaw, który może znacząco wpływać na jakość życia Twojego dziecka. Szybka reakcja rodzica i interwencja specjalisty mogą jednak uchronić pociechę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami bólu pleców.
Przyczyny bólu pleców u dzieci
Ból pleców u dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami. Powody mogą być bardzo prozaiczne, ale może się także okazać, że bolące okolice kręgosłupa są objawem choroby. Bardzo częstym powodem dolegliwości są wady postawy. Problemem może być na przykład kifoza piersiowa, czy plecy okrągło – wklęsłe. Dzieci są bardzo ruchliwe i często przeceniają swoje możliwości. Dlatego też bardzo łatwo o uraz kręgosłupa, który może objawiać się bólem pleców – spowodować go może upadek z drzewa, czy roweru. Przeciążanie jest kolejnym problemem, który należy wziąć pod uwagę. Najczęściej spowodowane jest zbyt dużą aktywnością fizyczną, czy zbyt ciężkim plecakiem. Musisz więc zwracać szczególną uwagę na wagę tornistra dziecka i dbać o to, by nie przekraczała 10-15 % jego ciężaru. Pociecha nie powinna także spędzać zbyt dużo czasu przy biurku, czy komputerze. Siedzący tryb życia także przyczynia się do bólu pleców.
Wady postawy u dzieci
Za ból pleców mogą być odpowiedzialne wrodzone, czy nabyte wady postawy. Przyczyną często okazują się hiperkifoza, skolioza, czy hiperlordoza. Gdy dziecko nie dba o utrzymanie poprawnej postawy i przeciąża organizm, wady mogą się pogłębiać. Hiperkifoza to tak zwane plecy okrągłe. Najczęściej występuje u chłopców w wieku 13-17 lat. Gdy dziecko długo siedzi lub stoi, ból wyraźnie przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu. Skolioza to natomiast boczne skrzywienie kręgosłupa, które może przybierać różne formy. Zazwyczaj nie jest powodem bólu, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Skolioza pogłębia się wraz ze wzrostem dziecka, jej leczenie jest trudne i długotrwałe, dlatego tak ważnym jest obserwowanie zmian w ciele pociechy.
Co robić?
To bardzo niepokojący objaw, więc przede wszystkim nigdy go nie bagatelizuj. Przyjrzyj się funkcjonowaniu dziecka i jak najszybciej umów wizytę u specjalisty. Przyczyny mogą być banalne, a powodem bólu może okazać się nieodpowiednio dobrany tornister, czy zbyt mała aktywność fizyczna. Samodzielnie nie stwierdzisz jednak co dolega dziecku, dlatego też wizyta u lekarza jest po prostu konieczna. Pamiętaj, by dbać o profilaktykę i dać dziecku warunki do odpowiedniego rozwoju. Istotne jest utrzymanie prawidłowej diety, która przekłada się na masę ciała. Zdrowe żywienie potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Dziecko powinno spać na twardym, lub średnio twardym materacu i nie korzystać z ogromnej ilości poduszek. By organizm pociechy mógł się w pełni zregenerować, potrzebuje około 8-9 godzin nocnego wypoczynku.
Leczenie bólu pleców u dzieci powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów, które zgłasza Twoje dziecko. Pomoże to zadbać o jego zdrowie i mieć pewność, że nic poważnego mu nie grozi.